مقالات تیته

نحوه نگهداری نخل ماداگاسکار

نگهداری نخل ماداگاسکار

نگهداری نخل ماداگاسکار می‌تواند ساده باشد. البته این گیاه حساسیت‌های خاص خود را دارد. نخل ماداگاسکار به دلیل شباهت زیادی که به نخل دارد به عنوان نخل شناخته می‌شود، ولی این گیاه در حقیقت نخل نیست. این گیاه یک تنه ضخیم دارد که آب را در خود ذخیره می‌کند و پوشیده از خار است. نخل ماداگاسکار می‌تواند تا ارتفاع 1و نیم متر رشد کند و بعد از رسیدن به این ارتفاع شروع به گل دادن می‌کند. یکی از مهم‌ترین فواید نخل ماداگاسکار این است که تصفیه کننده خوبی برای هوا محسوب می‌شود.

 

خانواده نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار متعلق به جزایر ماداگاسکار در جنوب قاره آفریقاست و گیاهی از خانواده خرزهره‌ها به حساب می‌آید. این گیاه در برابر تغییرات آب و هوا مقاوم نیست اما می‌تواند شرایط کم‌آبی را تحمل کند. شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار به عنوان یک گیاه آپارتمانی نسبتا راحت است و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارد.

 

نحوه آبیاری نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار در برابر کم‌آبی مقاوم است؛ چون آب را در ساقه‎‌های خود ذخیره می‌کند. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه و همچنین بروز بیماری در این گیاه می‌شود. همچنین باید به این نکته توجه کرد که برای محافظت از نخل ماداگاسکار به هیچ عنوان گیاه را تشنه و بدون آب نگه ندارید.

بی‌آبی موجب می‌شود برگ‌های این گیاه چروکیده شود و بعد از مدتی بریزد. برای آبیاری سطح خاک را چک کنید و در صورتی که تا عمق ۸ سانتی‌متر در گلدان‌های کوچک تا متوسط و تا عمق ۱۲ سانتی‌متر در گلدان‌های بزرگ خشک بود، آن را آبیاری کنید. نخل ماداگاسکار در هوای گرم به هر ۱۰ روز یک بار و در هوای سرد هر سه هفته یک بار به آبیاری نیاز دارد.

 

نور مناسب برای نخل ماداگاسکار

بهترین نور برای نگهداری نخل ماداگاسکار نور زیاد است. در حقیقت نخل ماداگاسکار گیاهی نور دوست است و می‌تواند نور زیاد را تحمل کند. پنجره‌های جنوبی محل مناسبی برای نگهداری این گیاه است. در صورتی که این گیاه نور کافی دریافت نکند، به خوبی رشد نمی‌کند و برگ‌های آن زرد می‌شوند و بعد از مدتی می‌ریزند. همچنین کمبود نور مهم‌ترین علت سیاه شدن برگ نخل ماداگاسکار است.

 

رطوبت لازم برای نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار نسبت به رطوبت حساس نیست و در صورت وجود رطوبت کم هم می‌تواند رشد کند.

توجه: نکته بسیار مهم در نگهداری از نخل ماداگاسکار فراهم‌سازی تهویه برای گیاه است. به این معنی که باید در طول ساعاتی از روز در و پنجره را برای گیاه باز بگذارید تا بتواند دی‌اکسیدکربن جذب کند.

دمای مناسب برای نخل ماداگاسکار

مناسب‌ترین دما برای نگهداری نخل ماداگاسکار دمایی بین 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. نخل ماداگاسکار تحمل گرما را دارد ولی نمی‌تواند دمای زیر 10 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. برای نگهداری نخل ماداگاسکار در زمستان حتما گیاه را در داخل خانه نگهداری کنید. هوای سرد موجب ریزش برگ‌ها، پژمرده شدن و پوسیده شدن ساقه این گیاه می‌شود. علاوه بر این سرمای هوا می‌تواند علت سیاه شدن برگ نخل ماداگاسکار باشد.

 

تکثیر گیاه نخل ماداگاسکار

 

روش تکثیر نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار به دو روش قابل تکثیر است.

  • تکثیر از طریق قلمه زدن
  • تکثیر از طریق کاشت بذر

 

تکثیر از طریق قلمه زدن

برای تکثیر نخل ماداگاسکار از طریق قلمه زدن، باید قسمتی از ساقه گیاه را با چاقو برش دهید. سپس باید گیاه را چند روز بیرون از خاک نگهداری کنید تا قسمت بریده شده، خشک شود. قسمت زخم گیاه را با ضدقارچ ضدعفونی کنید. در مرحله بعدی باید گیاه را در گلدان مورد نظر بکارید. در حقیقت باید جوانه‌هایی که روی ساقه نخل ماداگاسکار وجود دارند را برای قلمه جدا کنید. بهتر است این جوانه‌ها را در فصل تابستان از گیاه جدا کنید؛ چون در تابستان بهتر ریشه می‌دهند.

 

تکثیر از طریق کاشت بذر

کاشت بذر یکی دیگر از روش‌ها برای تکثیر نخل ماداگاسکار است. در این روش در مرحله اول باید خاک پیت ماس را با استفاده از قارچ کش ضد عفونی کنید،  بعد بذرها را به صورت افقی روی خاک بریزید. توجه داشته باشید که بذرها باید روی سطح خاک قرار بگیرند. برای حفظ رطوبت، با یک اسپری روی بذرها آب بپاشید و سپس با یک پلاستیک روی گلدان را بپوشانید و گلدان را مقابل نور قرار دهید. بذرها بعد از گذشت 10 روز جوانه می‌زنند.

 

بهترین خاک برای نخل ماداگاسکار و چگونگی تعویض گلدان

خاکی که برای نخل ماداگاسکار استفاده می‌شود باید به خوبی زه‌کشی شده باشد تا آب اضافی بتواند به راحتی از آن خارج شود. آب اضافی موجب پوسیده شدن ریشه این گیاه می‌شود. بهترین ترکیب برای نگهداری نخل ماداگاسکار ترکیبی از ماسه، پیت ماس و کمپوست است. برای زه‌کشی بهتر می‌توانید 5 سانتی‌متر از کف گلدان را با سنگ‌ریزه یا پوکه پر کنید.

بهتر است تعویض گلدان هر دو یا سه سال یک بار انجام شود. بهترین زمان برای تعویض گلدان نخل ماداگاسکار اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

 

نحوه کوددهی به نخل ماداگاسکار

می‌توانید در فصل بهار و تابستان با کود مخصوص کاکتوس و ساکولنت به نخل ماداگاسکار کود بدهید. چند ساعت بعد از آبیاری زمان مناسبی برای کوددهی به این گیاه است. برای تقویت و مراقبت از نخل ماداکاسکار از کود تقویتی سه بیست استفاده کنید. این کود به رشد گیاه کمک می‌کند.

 

آشنایی با انواع بیماری و آفات نخل ماداگاسکار

آفت‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل خراب شدن نخل ماداگاسکار هستند. آفاتی از جمله قارچ‌ها، کپک‌ها، شته‌ها، کنه‌های تار عنکبوتی و شپشک آرد‌آلود از آفاتی هستند که به این گیاه آسیب می‌رسانند. این آفات شیره گیاه را مصرف می‌کنند و باعث ضعیف شدن گیاه و در نتیجه ریزش برگ و تغییر رنگ برگ‌های این گیاه می‌شوند. در بعضی مواقع ترشحات ناشی از این آفات باعث چسبنده شدن سطح برگ‌ها، سیاه شدن آن‌ها و در نهایت ریزش آن‌ها می‌شود.

 

روش‌های درمان نخل ماداگاسکار

بهترین روش برای نگهداری نخل ماداگاسکار در برابر آفات، استفاده از سموم سیستماتیک است. بیماری‌های قارچی موجب زرد شدن و سپس قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود و بعد از مدتی گیاه به طور کلی از بین می‌رود. در صورتی که هر بخش از گیاه پوسیده بود، باید آن قسمت را از گیاه جدا کنید؛ با این کار بیماری پیشرفت نمی‌کند.

 

سئوالات متداول در مورد نگهداری نخل ماداگاسکار

1) مهم‌ترین علت پژمرده شدن نخل ماداگاسکار چیست؟

آفات و بیماری دلیل اصلی پژمرده شدن نخل ماداگاسکار است. با استفاده از آفت کش می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

 

2) شپشک آردآلود چه عوارضی برای نخل ماداگاسکار دارد؟

شپشک آردآلود باعث به وجود آمدن زخم‌های پنبه‌ای روی برگ‌های این گیاه می‌شود.

 

3) کمبود نور چه عوارضی برای نخل ماداگاسکار دارد؟

علت متوقف شدن رشد نخل ماداگاسکار کمبود نور است.

 

جمع‌بندی

نخل ماداگاسکار در فصل زمستان به خواب زمستانی فرو می‌رود و تا فصل بهار دیگر رشد نمی‌کند. به خواب رفتن این گیاه در زمستان کاملاً طبیعی است و گیاه در این زمان به آبیاری کم‌تری نیاز دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری نخل ماداگاسکار به بخش کامنت‌ها مراجعه کنید. کارشناسان ما در تی‌ته در کم‌ترین زمان به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *