مقالات تیته

نکات مهم در مورد نگهداری سدوم مورگانیانوم

نگهداری از گیاه سدوم مورگانیانوم

نگهداری سدوم مورگانیانوم کار راحتی است و اگر شرایط نگهداری آن درست باشد، این گیاه می‌تواند تا ارتفاع یک متر هم رشد کند. سدوم مورگانیانوم یکی از زیباترین کاکتوس‌هاست که با اسامی مختلفی مانند دم الاغ، دم اسب و دم بره هم شناخته می‌شود. این ساکولنت برگ‌های کوچک و گوشتی به رنگ سبز لیمویی و سبز آبی دارد. برگ‌های زیبای این گیاه به طور متراکم ساقه آن را احاطه کرده‌اند. سدوم مورگانیانوم به صورت رونده در سبدهای آویز قرار می‌گیرد و اگر به خوبی از آن مراقبت شود تا 60 سانتی‌متر حتی بیشتر هم رشد می‌کند.

 

خانواده گیاه سدوم مورگانیانوم

کاکتوس سدوم مورگانیانوم بومی هندوراس و جنوب مکزیک است و از ساکولنت‌های گوشتی محسوب می‌شود. این گیاه از خانواده کراسولاسه است و گونه‌های زیادی دارد و اگر محافظت از گیاه  سدوم مورگانیانوم به خوبی انجام شود، می‌تواند بین ماه‌های خرداد تا شهریور گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز، زرد، سفید و بنفش بدهد.

 

شرایط نگهداری از گیاه سدوم مورگانیانوم

بهترین روش نگهداری گیاه  سدوم مورگانیانوم، نگهداری آن در محیطی پر نور است. در صورتی که این گیاه نور کافی دریافت کند، می‌تواند هم در محیط بیرون و هم داخل خانه به خوبی رشد کند. به طور کلی نگهداری سدوم مورگانیانوم کار سختی نیست و با وجود اینکه یکی از ظریف‌ترین ساکولنت‌هاست، نگهداری از آن بدون دردسر است. در ادامه این مقاله با شرایط نگهداری این گیاه بیشتر آشنا می‌شویم.

 

نحوه آبیاری گیاه سدوم مورگانیانوم

سدوم مورگانیانوم در فصول رشد برای داشتن برگ‌های سرسبز به آبیاری بیشتری نیاز دارد، پس باید تمام سطح خاک را به خوبی آبیاری کنید. بین دو آبیاری سطح خاک باید تا ۵ سانتی‌متر در گیاهان کوچک تا متوسط خشک باشد. این گیاه در فصل زمستان رشد کم‌تری دارد و به طور کلی در این فصل نیاز کم‌تری به آب دارد. به طور کلی برای مراقبت از گیاه  سدوم مورگانیانوم از آبیاری بیش از اندازه خودداری کنید؛ چون آب زیاد موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود.

 

نور لازم برای سدوم مورگانیانوم

بهترین نور برای نگهداری گیاه دم الاغ، نور زیاد است. به طور کلی این گیاه باید در طول روز 4 ساعت نور دریافت کند. سدوم مورگانیانوم می‌تواند نور مستقیم را تحمل کند، ولی برای احتیاط بیشتر بهتر است آفتاب ظهر به صورت فیلتر شده و از پشت پنجره به این گیاه بتابد. نور خیلی زیاد برگ‌های این گیاه را می‌سوزاند یا رنگ‌پریده می‌کند، اگر می‌خواهید این گیاه را در نور مستقیم قرار دهید، نور صبح مناسب‌ترین نور است. بهترین جا برای قرار دادن این گیاه نزدیک یک پنجره نورگیر با نور فیلترشده است تا بتواند نور کافی دریافت کند.

 

رطوبت مورد نیاز سدوم مورگانیانوم

 

رطوبت مورد نیاز سدوم مورگانیانوم

مناسب‌ترین رطوبت برای نگهداری سدوم مورگانیانوم، رطوبت معمولی خانه است. اتاقی که این گیاه در آن نگهداری می‌شود باید به اندازه کافی جریان هوا داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید در فصل تابستان، در یا پنجره اتاق را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند.

 

دمای مناسب برای نگهداری سدوم مورگانیانوم

گیاه سدوم مورگانیانوم متعلق به نواحی گرمسیر است؛ به همین دلیل می‌توانید در فصل تابستان این گیاه را در بیرون از خانه قرار دهید. دمای مناسب برای مراقبت از گیاه سدوم مورگانیانوم در زمستان، دمایی بین  15 تا 21 درجه سانتی‌گراد است. به طور کلی این گیاه هوای گرم را ترجیح می‌دهد.

 

خاک مناسب برای سدوم مورگانیانوم و چگونگی تعویض آن

برای اینکه گیاه سدوم مورگانیانوم بتواند به خوبی رشد کند، مانند بقیه ساکولنت‌ها به خاکی با زه‌کشی بالا نیاز دارد. با توجه به اینکه خاک این گیاه در هنگام آبیاری باید به طور کامل خیس شود، زه‌کشی آن باید به اندازه‌ای باشد که آب اضافی بتواند از آن خارج شود.

ترکیبی از خاک گیاه کاکتوس، پرلیت و خاک گلدان معمولی بهترین ترکیب برای نگهداری انواع سدوم است. به طور کلی خاکی که برای نگهداری سدوم مورگانیانوم انتخاب می‌شود، باید نفوذ پذیر باشد و آب را در خود نگه ندارد. پی اچ خاک سدوم مورگانیانوم باید در حدود 6 باشد، این مقدار پی اچ اسید خیلی کمی دارد.

گیاه دم الاغ نیاز زیادی به تعویض گلدان ندارد و در حقیقت نباید گلدان و خاک آن را زود به زود عوض کرد. تنها در صورتی که گلدان فعلی خیلی کوچک باشد، می‌توانید اقدام به تعویض آن کنید. تعویض بی‌موقع گلدان مانع از رشد این گیاه می‌شود. به طور کلی برای نگهداری گیاه دم الاغی، بهتر است در فصل تابستان کار تعویض گلدان را انجام دهید. در زمان تعویض گلدان، خاک گلدان باید خشک باشد به این ترتیب گیاه راحت‌تر از گلدان خارج می‌شود.

 

نحوه کود دهی به سدوم مورگانیانوم

بهترین زمان برای کود دهی سدوم مورگانیانوم فصول رشد است. به این ترتیب می‌توانید گیاه را با کودهای مایع که حاوی همه عناصر ضروری برای رشد گیاه هستند، کود دهی کنید. به هیچ عنوان بیشتر از یک بار در ماه به این گیاه کود ندهید و در زمستان کود دهی را متوقف کنید.

 

روش‌های تکثیر سدوم مورگانیانوم

گیاه سدوم مورگانیانوم به دو روش قابل تکثیر است.

  • تکثیر از طریق قلمه
  • تکثیر از طریق بذر

برای تکثیر به وسیله قلمه ابتدا باید یک برگ جوان را از دم‌برگ آن به وسیله یک چاقوی تمیز از ساقه جدا کنید. سپس اجازه دهید محل زخم برگ خوب شود و بعد آن را در خاکی با زه‌کشی مناسب بکارید. برای ضدعفونی کردن محل زخم، می‌توانید از ضدقارچ استفاده کنید.

 

آفات و مشکلات سدوم مورگانیانوم

 

آشنایی با انواع بیماری، آفات و مشکلات سدوم مورگانیانوم

گیاه سدوم مورگانیانوم مستعد مبتلا شدن به آفت و بیماری نیست، ولی با این وجود ممکن است این گیاه دچار آفت شته شود. برای مراقبت از گیاه سدوم مورگانیانوم در برابر شته باید آن قسمت را به خوبی تمیز کنید. سایر مشکلاتی که ممکن است این گیاه با آن مواجه شود به این شرح است.

  • پژمرده شدن
  • ریزش برگ‌ها
  • نرم و کپکی شدن برگ‌ها
  • پوسیدگی ریشه

روش‌های درمان سدوم مورگانیانوم

علت پژمردگی سدوم مورگانیانوم، کمبود آب است و برای رفع این مشکل باید گیاه را به خوبی آبیاری کنید. آبیاری بیش از اندازه هم موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود. اگر ریشه گیاه پوسیده شد، باید قسمت‌های له شده را از قسمت سالم جدا کرد و آبیاری را کاهش داد.

 

سوالات متداول در مورد نگهداری سدوم مورگانیانوم

علت خشک شدن برگ‌‌های گیاه و رنگ پریدگی آن‌ها چیست؟

کمبود نور موجب بروز این مشکلات می‌شود. برای نگهداری سدوم مورگانیانوم باید نور کافی به این گیاه برسد.

 

برای گیاهان جوان باید از چه کودی استفاده کرد؟

کودهایی که نیتروژن آن‌ها کم‌تر است، برای محافظت از سدوم مورگانیانوم‌های جوان بهتر هستند.

 

آیا گیاه سدوم مورگانیانوم سمی است؟

خیر، این گیاه برای انسان و حیوانات خانگی سمی نیست.

 

جمع‌بندی

گیاه سدوم مورگانیانوم رشد خیلی سریعی دارد و برگ‌های اشکی و گوشتی این گیاه به آسانی زیاد می‌شوند. اگر این گیاه در یک سبد آویز نگهداری شود، جلوه زیبایی به خانه شما می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری از گیاه  سدوم مورگانیانوم به بخش کامنت‌ها در وبسایت تی‌ته مراجعه کنید. کارشناسان ما خیلی سریع پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *