مقالات تیته

شرایط نگهداری دراسنا کامپکت و بررسی مشکلات رایج آن

نگهداری دراسنا کامپکت

نگهداری دراسنا کامپکت در آپارتمان به‌ آسانی امکان‌پذیر است. در واقع اگر در جستجوی گیاهی هستید که به‌ راحتی بتوانید در خانه یا محل کار نگهداری کنید، این گیاه برای شماست. امروز در تی‌ته قصد داریم تا ضمن معرفی گیاه به بررسی چگونگی نگهداری و مشکلات مربوط به این گیاه بپردازیم. اگر دوست دارید همه چیز درباره گیاه کامپکت بدانید، همراه ما باشید.

 

خانواده دراسنا کامپکت و مشخصات آن

قبل از اینکه درباره شرایط نگهداری دراسنا کامپکت صحبت کنیم، ‌اجازه بدهید نگاهی کلی به خانواده و مشخصات این گیاه بیندازیم. نام علمی دراسنا کامپکت DRACAENA COMPACTA است. این گیاه متعلق به خانواده مارچوبه (Asparagaceae) است.

این گیاه یکی از گونه‌های دراسنا به شمار می‌آید و بومی آفریقا، آسیا و آمریکای مرکزی است. گیاه کامپکت در نقاط نیمه سایه در مناطق گرمسیری رشد و نمو می‌کند. از مشخصات ظاهری آن می‌توان به برگ‌هایی به رنگ سبز و متراکم اشاره کرد. کامپکت جزو گیاهان تنه‌دار به شمار می‌آید.

 

اصول آبیاری دراسنا کامپکت

یکی از عوامل مهم در نگهداری دراسنا کامپکت توجه به میزان آبیاری آن است. آبیاری منظم سبب می‌شود تا گیاه دچار مشکل نشود. آبیاری افراطی در کامپکت سبب می‌شود تا از بین برود؛ بنابراین حتماً در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان را تا عمق پنج سانتی‌متر به‌وسیله‌ی نوک انگشتتان بررسی کنید. اگر خاک گلدان تا این عمق خشک بود می‌توانید آبیاری را انجام بدهید.

البته باید به این نکته هم توجه کنید که هر چه اندازه گلدان بزرگتر باشد، میزان عمقی که خشکی آن را بررسی خواهید کرد هم بیشتر خواهد بود. نکته بعدی استفاده از آب بدون املاح برای آبیاری این گیاه است. برای این منظور می‌توانید از آب جوشانده شده سرد استفاده کنید. املاحی مانند کلر، فلوراید کربنات و بی‌کربنات سبب شوری خاک خواهند شد و این موضوع برای گیاه مضر است.

 

نور مناسب دراسانا کامپت

 

نور مناسب برای نگهداری دراسنا کامپکت

از ویژگی‌های دیگر دراسنا کامپکت، مقاوم بودن آن به کم‌نوری است. بهتر است برای دریافت نور ایده‌آل آن را در پشت پنجره غربی/ شرقی با فاصله 3 تا 4 متر قرار دهید. این ویژگی باعث شده که برای استفاده در محل کار و اداره مناسب باشد. فراموش نکنید که نور زیاد باعث سوختن نوک برگ‌ها در کامپکت می‌شود. البته نور خیلی کم هم سبب رشد علفی گیاه می‌شود. پس در فراهم کردن نور مناسب برای آن دقت کنید.

 

رطوبت مورد نیاز در نگهداری دراسنا کامپکت

دراسنا کامپکت به رطوبت ۴۰ درصدی نیازمند است. در واقع رطوبت موجود در اتاق برای آن‌ها کافی است. البته در فصل تابستان که میزان نیاز گیاه به آب و رطوبت بیشتر می‌شود، می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مانند ساخت جزیره، غبار پاشی و دستگاه رطوبت‌ساز، رطوبت گیاه را فراهم کنید. از آب بدون املاح برای غبار پاشی گیاه استفاده کنید.

هشدار: غبار پاشی را از فاصله 30-40 متری انجام دهید و پس از غبار پاشی قطرات موجود روی برگ‌ها را پاک کنید تا از شیوع بیماری قارچی در گیاه پیشگیری کنید.

 

خاک مناسب برای محافظت از گیاه دراسنا کامپکت

در نگهداری دراسنا کامپکت باید به خاک آن ‌هم توجه کنید. این گیاه در خاک سبک و زه‌کشی شده به‌خوبی رشد می‌کند. البته دقت کنید که میزان خاک باغچه در گیاه بالا نباشد؛ زیرا جمع شدن آب در ته گلدان سبب زرد شدن برگ‌های کامپکت خواهد شد. پس بهتر است از ترکیب خاک شن و ماسه استفاده کنید.

در این ‌میان از خاک‌برگ در ترکیب خاک گیاه استفاده نکنید؛ زیرا با گذر زمان برگ‌های موجود در خاک پوسیده خواهند شد و این امر سبب تولید گرما و حرارت زیاد در درون خاک خواهد شد. درنهایت دمای اطراف بوته بالا می‌رود و این امر سبب زرد شدن برگ‌ها می‌شود. بهتر است از ترکیب خاک بنفشه آفریقایی با کاکتوس استفاده کنید.

 

کود دهی و تغذیه در نگهداری دراسنا کامپکت

در نگهداری دراسنا کامپکت به این نکته توجه کنید که این گیاه به شوری خاک حساسیت دارد و این امر سبب سوخته شدن برگ‌های آن می‌شود. با این حساب نباید از کود کریستالون برای تسریع رشد آن استفاده کنید. کودهای ایده‌آل برای این گیاه کودهای مایع و اسید هیومیک است. با توجه به اینکه میزان رشد این گیاه در منزل کند است به طور منظم در فصل بهار و پاییز ماهی یک‌بار آن را کود دهی کنید و در تابستان و زمستان به گیاه فرصتی برای استراحت بدهید.

 

مشکلات و بیماری‌های دراسنا کامپکت

ممکن است در طول نگهداری دراسنا کامپکت با مشکلاتی روبرو شوید. در این بخش می‌خواهیم به معرفی رایج‌ترین مشکلات دراسنا کامپکت بپردازیم؛ این مشکلات عبارت‌اند از:

  • زخم‌های سفید پنبه ‌مانند روی برگ‌ها و ساقه‌ها
  • برگ‌های زردرنگ و پوسیده‌شده
  • لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها
  • زردی برگ‌های پایینی گیاه
  • ریزش برگ‌ها
  • رنگ برگ‌ها کم‌رنگ شده است.
  • سایز برگ‌های جدید ریز است و رشد گیاه کند است.
  • رنگ برگ‌ها زرد و تار عنکبوت در زیر آن‌هاست.

 

زخم‌های سفید پنبه ‌مانند روی برگ‌ها و ساقه‌ها

عامل بروز این مشکل حشره آفت است. برای درمان، هر دو هفته یک‌بار با استفاده از حشره‌کش نفوذی گیاه را سم‌پاشی کنید. همچنین از قرار دادن گلدان در مجاورت با گیاهان دیگر خودداری کنید.

 

برگ‌های زردرنگ و پوسیده‌شده

 

برگ‌های زردرنگ و پوسیده‌شده

به ‌احتمال زیاد ریشه در حال پوسیده شدن است. آبیاری بیش‌ازاندازه عامل اصلی این مشکل است. برای درمان باید در بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری را انجام دهید؛ همچنین زه‌کشی خاک را بررسی کنید.

 

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها

عامل اصلی بروز این مشکل آفت است. برای حل آن می‌توانید از حشره‌کش نفوذی گیاه طبق دستورالعمل موجود روی بسته آن استفاده کنید تا این علائم حذف شوند. همچنین از غبار پاشی گیاه در معرض نور شدید خورشید خودداری کنید.

 

زردی برگ‌های پایینی گیاه

زردی برگ‌های نزدیک به خاک در گیاهان مختلف به دلیل آبیاری بیش از حد است. آبیاری خود را کنترل کنید تا از گسترش بیماری جلوگیری کنید.

 

ریزش برگ‌ها

دمای نگهداری دراسنا کامپکت زیاد است برای حل این مشکل گیاه را به مکان خنک با رطوبت مناسب (40 درصد) منتقل کنید.

 

رنگ برگ‌ها کم‌رنگ شده

اگر رنگ برگ‌ها به‌خوبی سبز نیست، احتمالاً نور دریافتی توسط گیاه کافی نیست. بهتر است گیاه را به مکان مناسب‌تری منتقل کنید.

 

 سایز برگ‌های جدید ریز است رشد گیاه کند است

گیاه را کود دهی کنید عدم مواد مغذی در خاک سبب کاهش سایز در برگ‌های گیاه می‌شود.

 

رنگ برگ‌ها زرد و تار عنکبوت در زیر آن‌هاست

کنه در به وجود آمدن این مشکل دخالت دارد برای حل آن هر دو هفته یک‌بار با استفاده از سم کنه‌کش گیاه را سم‌پاشی کنید.

 

سؤالات متداول

1) چرا برگ‌های دراسنا کامپکت به صورت ناگهانی زرد شدند؟

این مشکل می‌تواند ناشی از مواردی مانند نوسان دما، افراط و تفریط در آبیاری و زه‌کشی نامناسب گلدان باشد.

 

2) علت سیاه شدن نوک برگ‌های دراسنا کمپکت چیست؟

افراط و تفریط در آبیاری، نوسان دما و بیماری‌های قارچی (به علت عدم تهویه مناسب محیط) می‌تواند باعث بروز این مشکل در برگ‌ها شود.

 

3) چرا در طول نگهداری گل کامپکت در منزل پیشرفت زیادی را در رشد آن مشاهده نمی‌کنم؟

عواملی مانند: کمبود مواد غذایی در خاک، کوچک بودن سایز گلدان، آبیاری نامنظم در فصل رشد، در توقف رشد این گیاه نقش دارند.

 

نتیجه‌گیری

نگهداری دراسنا کامپکت به آسانی در منزل امکان‌پذیر است. البته در مراقبت از گیاه دراسنا کامپکت می‌بایست آبیاری متوسط، نور کم، دمای مناسب و زه‌کشی خاک را هم در نظر بگیرید. این گیاه مقاوم به شرایط محیطی است؛ اما به این معنی نیست که آن را به حال خود رها کنید. برای رشد بهتر تمام شرایط مورد نیاز گیاه را فراهم کنید.

در صورتی که سؤالی در زمینه نگهداری دراسنا کامپکت داشته باشید، می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید. کارشناسان تی‌ته آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *