مقالات تیته

بهترین روش برای نگهداری حسن یوسف

نگهداری حسن یوسف

حسن یوسف گیاهی محبوب با برگ‌های رنگی بسیار زیباست. شرایط نگهداری حسن یوسف نسبتاً آسان است و به راحتی در آپارتمان رشد می‌کند. حسن یوسف گیاهی علفی دولپه‌ای با ریشه عمودی ضخیم و بلند است. این گیاه با ریشه‌های بلندتر احاطه شده است و روی برگ‌های آن رگ برگ‌هایی شبیه به شبکه وجود دارد و هر ساقه آن دارای چندین برگ است. نگهداری حسن یوسف در منزل راحت است و افرادی که به نگهداری این گیاه علاقه دارند، می‌توانند به راحتی در خانه از این گیاه نگهداری کنند.

 

خانواده گیاه حسن یوسف

حسن یوسف بومی استرالیا و آسیا و از خانواده نعناعیان است. این گیاه هوای معتدل را دوست دارد و در هوای سرد آسیب می‌بیند به همین دلیل برای نگهداری حسن یوسف در زمستان، حتماً آن را در محیط خانه نگهداری کنید تا گلدان آسیب نبیند.

 

انواع گیاه حسن یوسف

گیاه زیبای حسن یوسف دارای 150 گونه است و بیشتر در رنگ‌های سبز و بنفش موجود است. در صورتی که از این گیاه به خوبی نگهداری شود، تا ارتفاع 60 سانتی‌متر هم رشد می‌کند. در ادامه این مقاله با بعضی از انواع گیاه حسن یوسف آشنا می‌شویم.

 • حسن یوسف آتشین
 • حسن یوسف انگشت جوهری
 • حسن یوسف هندوانه‌ای
 • حسن یوسف باتر میلک
 • حسن یوسف فلوریدا
 • حسن یوسف کنگ
 • حسن یوسف بلک
 • حسن یوسف هنا

نحوه آبیاری حسن یوسف

حسن یوسف زمانی که برای اولین بار در گلدان یا باغچه کاشته می‌شود، نیاز به آبیاری زیاد دارد تا ریشه آن جای کافی برای رشد باز کند. برای نگهداری حسن یوسف، خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد ولی نباید بیش از اندازه خیس باشد. در صورتی که ریشه حسن یوسف بیش از اندازه خیس بماند، دچار پوسیدگی می‌شود. بهتر است بین دو آبیاری خاک گیاه را چک کنید که کمی خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری مجدد کنید.

آبیاری کم موجب کند شدن رشد حسن یوسف و همچنین قهوه‌ای شدن برگ‌های آن می‌شود. ممکن است در فصل تابستان که هوا خیلی گرم است، حسن یوسف به روزی یک تا دو بار آبیاری در روز نیاز داشته باشد.

 

نور لازم برای نگهداری حسن یوسف

 

نور لازم برای نگهداری حسن یوسف

حسن یوسف نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد؛ چون نور مستقیم موجب سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود. به طور کلی حسن یوسف گیاهی سایه دوست است و نور صبح که نور ملایمی است بهترین نور برای نگهداری حسن یوسف محسوب می‌شود. با توجه به این که حسن یوسف در زادگاه اصلی خود در سایه رشد بهتری دارد، بهتر است در خانه هم چنین شرایطی داشته باشد و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود.

بهترین مکان برای نگهداری این گیاه مکانی است که آفتاب صبح را دریافت کند ولی بعد از ظهر در سایه باشد؛ چون آفتاب بعد از ظهر قوی است و گیاه را می‌سوزاند. حسن یوسف برای داشتن برگ‌های زیبا و پررنگ به نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز دارد.

 

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری از حسن یوسف

با توجه به اینکه حسن یوسف متعلق به مناطق مرطوب است، می‌تواند رطوبت بالا را تحمل کند. بهترین میزان رطوبت برای نگهداری حسن یوسف، رطوبت متوسط است. برای تامین رطوبت این گیاه می‌توانید با استفاده از اسپری برگ‌های گیاه را غبار پاشی کنید یا جزیره بسازید.

 

بهترین دمای محیط برای نگهداری حسن یوسف

حسن یوسف گیاهی گرمسیری است و بهترین دما برای این گیاه دمایی بین 20 تا 35 درجه سانتی‌گراد است. حسن یوسف نسبت به هوای سرد حساس است و در مناطقی که هوا سرد است حتماً باید در داخل خانه نگهداری شود.

 

نحوه تکثیر حسن یوسف

حسن یوسف از دو روش قلمه زدن و کاشت بذر تکثیر می‌شود. در روش قلمه زدن، می‌توانید ساقه‌ای که طول آن در حدود 12 سانتی‌متر است را از گیاه مادر جدا کنید و سپس آن را در آب یا خاک قرار دهید. حتماً باید زیر یک گره برگ در انتهای ساقه را ببرید. برای نگهداری حسن یوسف در آب، زمانی که ساقه را در داخل آب می‌گذارید، باید تا جایی آب در ظرف بریزید که قسمت پایین ساقه در آب قرار بگیرد. بعد از ریشه زدن جوانه‌ها، می‌توانید آن را در گلدانی مناسب بکارید.

روش دیگر برای تکثیر گیاه حسن یوسف، کاشت بذر است. می‌توانید بذرها را در یک ظرف کم عمق بکارید و دوباره یک لایه خاک روی بذرها بریزید. در مرحله بعدی باید ظرف را به مکانی با نور زیاد انتقال دهید و خاک را مرطوب نگه دارید. می‌توانید یک پلاستیک روی ظرف بکشید، این کار موجب افزایش رطوبت گیاه می‌شود. بعد از دو هفته بذرها جوانه می‌زنند و می‌توانید آن‌ها را به گلدان اصلی انتقال دهید.

 

خاک مناسب حسن یوسف

 

خاک مناسب برای حسن یوسف و چگونگی تعویض آن

بهترین خاک برای نگهداری حسن یوسف، خاکی غنی و زه‌کشی شده است که رطوبت کافی داشته باشد. می‌توانید قبل از کاشت حسن یوسف در خاک، به خاک مواد آلی و کمپوست اضافه کنید تا خاکی غنی داشته باشید. خاک حسن یوسف باید سبک باشد تا آب بتواند به راحتی تخلیه شود. به این ترتیب می‌توانید خاک گلدان را با مقداری پرلایت مخلوط کنید تا آب به راحتی از گلدان خارج شود. خیس ماندن خاک گیاه به مدت طولانی منجر به پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می‌شود.

برای مراقبت از گیاه حسن یوسف، باید بعد از مدتی گلدان آن را تعویض کنید؛ چون ریشه‌های گیاه بعد از مدتی تمام فضای گلدان را می‌گیرند و اگر جای کافی برای رشد نداشته باشند، رشد آن متوقف می‌شود. برای تعویض گلدان باید گیاه را با دقت خارج کنید تا ریشه‌های آن آسیب نبیند و سپس خاک روی ریشه‌ها را تکان دهید. قبل از اینکه گیاه را در گلدان جدید بکارید، مقداری خاک جدید به گلدان اضافه کنید و سپس گیاه را به مقدار زیاد آبیاری کنید.

 

نحوه کوددهی به حسن یوسف

برای نگهداری حسن یوسف، بهتر است در فصول بهار و تابستان ماهی دو بار به این گیاه کود مایع بدهید. کودی که میزان نیتروژن آن زیاد است موجب می‌شود گیاه برگ‌های خوش‌رنگ و بزرگی داشته باشد. کود سه بیست با داشتن ازت، فسفر و پتاسیم بهترین کود برای رشد بهتر حسن یوسف است.

 

آشنایی با انواع بیماری و آفات حسن یوسف

با وجود اینکه گیاه حسن یوسف گیاه مقاومی است، ممکن است گاهی با مشکلاتی مواجه شود یا آفت بزند. در ادامه این مقاله بعضی از این مشکلات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • پوسیدگی و فاسد شدن ریشه
 • سیاه شدن ساقه گیاه
 • زرد شدن برگ‌ها
 • خشک شدن برگ‌ها
 • کم‌رنگ شدن برگ‌ها
 • پژمرده شدن برگ‌ها
 • آفتاب سوختگی
 • ایجاد سفیدک کرکی

 

روش درمان حسن یوسف

یکی از دلایل زرد شدن گیاه حسن یوسف، آبیاری بیش از اندازه است. برای محافظت از گیاه حسن یوسف، خاک حتماً باید به خوبی زه‌کشی شده باشد. سفیدک کرکی نوعی بیماری قارچی است و یکی از مشکلات رایج گیاه حسن یوسف محسوب می‌شود. در صورتی که گیاه با این مشکل مواجه شد آن را با یک کیسه نایلونی بپوشانید و گیاه را جدا از سایر گیاهان نگهداری کنید. برای از بین بردن سفیدک کرکی می‌توانید گیاه را با محلول ضد قارچ اسپری کنید.

 

سئوالات متداول در مورد نحوه نگهداری حسن یوسف

1) علت پژمرده شدن گیاه حسن یوسف چیست؟

عواملی مانند: تشنگی، آبیاری بیش از اندازه، سرما یا نور مستقیم موجب پژمرده شدن این گیاه می‌شوند.

 

2) بزرگ‌ترین آفت حسن یوسف در آپارتمان چیست؟

بزرگ‌ترین آفت این گیاه شپشک آردآلود است.

 

3) دلیل نقاط سوخته روی برگ حسن یوسف چیست؟

آب‌پاشی حسن یوسف در زیر نور مستقیم، موجب سوختن برگ‌های گیاه می‌شود.

 

جمع‌بندی

حسن یوسف یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است و طرفداران زیادی دارد. اگر این گیاه در هوای سرد در بیرون از خانه قرار بگیرد، از بین می‌رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری حسن یوسف به بخش کامنت‌ها مراجعه کنید. کارشناسان تی‌ته در کم‌ترین زمان به سئوالات شما پاسخ می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *