مقالات تیته

بهترین روش برای نگهداری از گل قاشقی

نگهداری از گل قاشقی

نگهداری از گل قاشقی کار سختی نیست؛ چون گل قاشقی گیاه مقاومی است. گل قاشقی گیاهی زیبا با برگ‌های گوشتی و پهن است که بعضی از انواع آن برگ‌های سبز و بعضی برگ‌های ابلق دارند. این گیاه به راحتی در داخل خانه رشد می‌کند و در اندازه و شکل‌های مختلف وجود دارد. برگ‌های گل قاشقی گوشتی و سبز براق هستند و ته آن‌ها گرد است. گیاه گل قاشقی دارای گل‌های ریز و کوچکی است که به شکل خوشه‌ای رشد می‌کنند.

 

خانواده گیاه گل قاشقی

گل قاشقی گیاهی از خانواده پیپراسه یا فلفلی‌ها و گیاهی همیشه سبز است. گل قاشقی گیاهی گرمسیری و بومی آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی است و به طور کلی در مناطق مرطوب و گرم رشد می‌کند. نگهداری گل قاشقی در خانه آسان است و این گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی می‌تواند تا 30 سانتی‌متر رشد کند.

 

آشنایی با انواع گیاه گل قاشقی

گل قاشقی دارای انواع مختفی است و با توجه به شکل ظاهر و نوع رشد به چند دسته تقسیم می‌شود. در ادامه این مقاله بعضی از انواع گل قاشقی را معرفی می‌کنیم.

 • گل قاشقی هندوانه‌ای
 • گل قاشقی برگ قلبی یا گوشتی
 • گل قاشقی برگ لاستیکی
 • گل قاشقی برگ گرد
 • گل قاشقی رنگین کمانی
 • گل قاشقی مرمری
 • گل قاشقی سوسکی
 • گل قاشقی کلمبیایی
 • گل قاشقی قرمز
 • گل قاشقی آویز

 

گل قاشقی برگ گوشتی

این نوع گل قاشقی به شکل بوته هستند و دم‌برگ‌هایی قرمز دارند.

گل قاشقی آویز

نوع دیگر این گیاه بالارونده هستند و برای محافظت از این گل قاشقی به یک داربست نیاز است تا گیاه بتواند از آن آویزان شود. این مدل گل قاشقی، ساقه‌های قرمز و برگ‌های نقره‌ای یا سبز دارد و بهتر است در گلدان‌های آویز نگهداری شود.

 

گل قاشقی هندوانه‌ای

گل قاشقی هندوانه‌ای یا آرجیریا به دلیل شباهت برگ‌هایش به هندوانه، به عنوان گل قاشقی برگ هندوانه‌ای شناخته می‌شود.

 

نحوه آبیاری گل قاشقی

 

نحوه آبیاری گل قاشقی

یکی از نکات مهم در مورد نگهداری از گل قاشقی این است که با توجه به اینکه این گیاه آب را در ساقه و برگ‌‌های خود ذخیره می‌کند، به آبیاری زیاد نیاز ندارد. بین دو آبیاری ۵ سانتی‌متر از سطح خاک گلدان را چک کنید که خشک باشد و سپس آبیاری کنید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گل قاشقی می‌شود. این گیاه در زمستان به ماهی دو بار آبیاری و در تابستان به هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری با توجه به دمای اتاق نیاز دارد.

 

نور مناسب برای نگهداری از گل قاشقی

نور زیاد و غیر مستقیم بهترین نور برای مراقبت از گل قاشقی است. این گیاه نور زیاد تا متوسط را دوست دارد ولی در صورت کمبود نور هم می‌تواند رشد کند. بهترین مکان برای نگهداری از گل قاشقی پنجره‌های شرقی و غربی هستند. به هیچ عنوان این گیاه را در معرض نور مستقیم و زیاد خورشید قرار ندهید؛ چون نور شدید موجب زرد شدن برگ‌های این گیاه می‌شود. در حقیقت نور کم باعث کند شدن رشد گیاه و نور زیاد موجب سوختن برگ‌های گل قاشقی می‌شود.

 

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری گل قاشقی

بعضی از انواع گل قاشقی برگ‌هایی ساکولنت مانند دارند و رطوبت را در خود ذخیره می‌کنند. ولی به طور کلی این گیاه رطوبت را دوست دارد و برای تامین رطوبت و نگهداری از گل قاشقی می‌توانید آن‌ها را غبار پاشی کنید. رطوبت 50 درصد بهترین رطوبت برای مراقبت از گل قاشقی است. رطوبت بیش از اندازه لکه‌هایی روی برگ این گیاه ایجاد می‌کند.

 

دمای لازم برای نگهداری گل قاشقی

بهترین دما برای نگهداری گل قاشقی در خانه، دمایی بین 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. گل قاشقی بومی مناطق گرمسیری است و در دمای پایین آسیب می‌بیند. تغییرات ناگهانی دما به گل قاشقی آسیب وارد می‌کند و همچنین این گیاه نباید در معرض وسایل سرمایشی یا گرمایشی قرار بگیرد. علاوه بر این دمای خیلی بالا هم موجب خشک شدن و چروک شدن برگ‌های گل قاشقی می‌شود.

 

نحوه تکثیر گل قاشقی

گیاه گل قاشقی از دو روش قلمه برگ و قلمه ساقه قابل تکثیر است. برای تکثیر گل قاشقی از طریق قلمه ساقه، باید در فصل بهار و تابستان یک شاخه بلند به طول 8 تا 10 سانتی‌متر از گیاه جدا کنید. این قلمه به دو برگ نیاز دارد، در نتیجه می‌توانید بدون اینکه به ساقه آسیب برسانید، برگ‌های اضافی را بکنید. سپس انتهای ساقه را به وسیله یک قیچی به طور مورب ببرید. در مرحله بعدی قلمه‌ها را در خاکی که به خوبی زه‌کشی شده باشد به عمق 4 الی 5 سانتی‌متر بکارید و گلدان را در محیطی به دمای 18 تا 24 سانتی‌گراد قرار دهید.

در روش قلمه از طریق برگ، می‌توانید به 4 روش مختلف برگ را به وسیله چاقو یا قیچی از گیاه جدا کنید. به این ترتیب می‌توانید کل برگ با دم‌برگ، کل برگ بدون دم‌برگ، قسمت بالایی برگ و قسمت پایینی برگ بدون دم‌برگ را برای قلمه آماده کنید.

در صورت تمایل می‌توانید قلمه‌ها را آغشته به هورمون ریشه زایی کنید تا ریشه سریع‌تر رشد کند. در مرحله بعد قلمه‌ها را در خاکی مناسب که ترکیبی از خاک برگ، ماسه، پیت ماس و کوکوپیت است، بکارید. برای نگهداری از قلمه گل قاشقی آن را در محیطی گرم و مرطوب و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

 

خاک مناسب گل قاشقی

 

خاک مناسب برای گل قاشقی و نحوه تعویض آن

برای نگهداری از گل قاشقی خاک آن باید به خوبی زه‌کشی شده باشد و ترکیبی از خاک برگ، پیت‌ماس و ماسه باشد. با توجه به اینکه ریشه‌های گل قاشقی ریز است، بهتر است در یک گلدان کوچک از آن مراقبت کنید. برای محافظت از گل قاشقی می‌توانید سالی یک بار در فصل بهار گلدان آن را عوض کنید. تعویض بیشتر گلدان به گل قاشقی آسیب وارد می‌کند.

 

نحوه کوددهی گل قاشقی

در صورتی که خاک گل قاشقی غنی از مواد آلی باشد، نیاز زیادی به کود ندارد. زمانی که رشد برگ‌ها کند شد یا کم‌رنگ شدند می‌توانید از کود مایع که کودی تقویتی برای گل قاشقی محسوب می‌شود، استفاده کنید. در فصول گرم ماهی دو بار و در فصول سرد ماهی یک بار از کودهای تقویتی برای گل قاشقی استفاده کنید.

 

آشنایی با انواع بیماری و آفات گل قاشقی و روش‌های درمان آن

ممکن است گل قاشقی با آفاتی از جمله کپک خاکستری، تار عنکبوت، لکه‌های سفید پنبه‌ای یا لکه‌ایی مانند تاول روی برگ‌های خود مواجه شود. در ادامه این مقاله برای نگهداری از گل قاشقی، روش‌های درمان این گیاه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

درمان کپک خاکستری

برای درمان کپک خاکستری می‌توانید گیاه را با سم قارچ‌کش سم‌پاشی کنید و آن را به محیطی گرم‌تر انتقال دهید.

 

درمان لکه‌های پنبه‌ای

شپشک، موجب ایجاد لکه‌های پنبه‌ای می‌شود و برای درمان آن باید با حشره کش مناسب، گیاه را سم‌پاشی کنید.

 

مشکلات رایج گل قاشقی

 • ریزش برگ‌های گل قاشقی
 • زرد شدن برگ‌های گل قاشقی
 • شل شدن ریشه گل قاشقی
 • خم شدن برگ‌های گل قاشقی
 • چروک شدن برگ‌های گل قاشقی

سوالات متداول در مورد نگهداری از گل قاشقی

1) مهم‌ترین دلیلی که گل قاشقی گل نمی‌دهد چیست؟

علت گل ندان گل قاشقی، کمبود نور کافی است.

 

2) چرا گل قاشقی به اندازه کافی رشد نمی‌کند؟

مهم‌ترین علت رشد نکردن گل قاشقی این است که خاک گلدان به اندازه کافی عناصر غذایی ندارد.

 

3) آیا گل قاشقی هوای خانه را تصفیه می‌کند؟

بله. یکی از بهترین خواص گل قاشقی در خانه تصفیه کردن هواست.

 

جمع‌بندی

یکی از نکات مهم در مورد مراقبت از گل قاشقی این است که اگر برگ‌های سبز به طور ناگهانی شروع به ریزش کردند، به خاطر سرد بودن هوایی است که گیاه در آن نگهداری می‌شود. پس باید گیاه را به مکانی گرم‌تر انتقال دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری از گل قاشقی به بخش کامنت‌ها مراجعه کنید. کارشناسان با تجربه تی‌ته به تمام سئوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *