مقالات تیته

تمام شرایط نگهداری بابا آدم که لازم است بدانید

قبل از اینکه بخواهیم درباره نگهداری بابا آدم صحبت کنیم اجازه دهید مقدمه‌ای بر مشخصات کلی این گیاه داشته باشیم. در زبان انگلیسی گیاه بابا آدم را با نام‌هایی مانند Kris Plant و Alocasia می‌شناسند؛ اما در حالت کلی نام علمی بابا آدم عبارت Alocasia است. سرزمین اصلی این گیاه جنوب و جنوب شرقی آسیاست. در ایران به گیاه بابا آدم عباراتی مانند آلوکازیا، گوش‌فیلی و فیل‌گوش هم می‌گویند.

گیاه بابا آدم دارای برگ‌های پهن با ساقه‌های بلند است. این خصوصیات ظاهری، بابا آدم را به گیاهی خاص و محبوب تبدیل کرده است. برگ‌های بابا آدم رنگ سبز ساده و گاهی با رگه‌های دارند. نگهداری بابا آدم کار چندان ساده‌ای نیست؛ اما با دانستن چند نکته اصولی به‌آسانی می‌توانید از آن در آپارتمان مراقبت کنید. در شهرهای شرجی ایران از این گیاه در فضای باز هم می‌توان نگهداری کرد. اگر قصد خرید این گیاه را دارید برای اطلاع از قیمت گیاه بابا آدم  به بخش دسته‌بندی سایت تی‌ته مراجعه کنید و برای اینکه در پرورش و نگهداری بابا آدم موفق باشید؛ تا انتهای این مقاله از تی‌ته همراه ما باشید.

 

نحوه آبیاری گیاه بابا آدم چگونه است؟

قدم اول برای موفقیت در نگهداری بابا آدم توجه به نحوه آبیاری این گیاه است. در اصل فاصله زمانی آبیاری گیاه بابا آدم نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی و زینتی کمتر است. علت آن داشتن ساقه‌های ضخیم و گوشتی در این گیاه است. همچنین برگ‌های پهن آن برای سرزندگی نیاز به آب بیشتری دارند و بهتر است در زمانی که هوا گرم است، دفعات آبیاری را بیشتر کنید. در حالت کلی زمان آبیاری بابا آدم با خشکی خاک سنجیده می‌شود. در گلدان‌های کوچک رومیزی هر ۳ سانتی‌متر و در گلدان‌های بزرگ هر ۵ سانتی‌متر از خاک که خشک شد، زمان آبیاری مجدد گیاه است.

 

توجه به نکات زیر در آبیاری گیاه الزامی است:

  • آبیاری بیش‌ازحد گیاه بابا آدم تأثیری در رشد آن ندارد بلکه ممکن است باعث پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ‌هایش شود؛ درنتیجه به مرور زمان گیاه از بین خواهد رفت.
  • برای اینکه بتوانید زمان آبیاری را بهتر محاسبه کنید، به خاک گیاه توجه داشته باشید. زمانی که خاک گیاه باباآدم رطوبت خود را از دست داد، می‌توانید فرایند آبیاری را شروع کنید.
  • فصل‌های زمستان و پاییز دمای هوا کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین بهتر است که میزان آبیاری بابا آدم را کاهش دهید تا از پوسیدگی ریشه آن پیشگیری کنید.
  • در فصل‌های سرد سال، آبیاری گیاه بابا آدم یک‌بار در هفته کافی است.
  • زمانی که 25 تا 50 درصد حجم خاک خشک است، آلوکازیا یا همان بابا آدم را آبیاری کنید. این کار سبب می‌شود تا آب از سوراخ زهکشی ته گلدان عبور کند.

نور مناسب برای نگهداری باباآدم چگونه است؟

نور مناسب برای بابا آدم چگونه است؟

در نگهداری بابا آدم باید به دریافت نور مناسب این گیاه هم توجه کنید. شاید با خودتان فکر کنید که گیاه بابا آدم به علت قطور بودن برگ‌ها و ساقه‌هایش به نور زیادی احتیاج دارد، اما باید بگوییم که برخلاف تصورتان نور مناسب برای بابا آدم حالت ملایمی دارد؛ بنابراین بهتر است که در فصل‌های گرم سال مانند تابستان، این گیاه را از پنجره‌هایی که نور مستقیم دارند فاصله دهید؛ زیرا قرار گرفتن آن در معرض اشعه خورشید سبب سوختن برگ‌ها و ایجاد لکه روی آن‌ها می‌شود.

 

در نگهداری بابا آدم از نظر دریافت نور توجه به نکات زیر الزامی است:

  • مکان مناسب برای نگهداری بابا آدم پشت پنجره است. همچنین این گیاه بهتر است یک متر از فاصله داشته باشد.
  • از قرار دادن گیاه در محیط‌های کم‌نور خودداری کنید.
  • گیاه بابا آدم باید در طول روز چندین ساعت نور ملایم دریافت کند. عدم دریافت نور صحیح سبب ریزش برگ‌ها یا کم‌رنگ شدن آن‌ها می‌شود.
  • نور بیش‌ازحد باعث می‌شود گیاه بویی از خود ساطع کند که کنه‌ها به آن جذب شوند! کنه قاتل اصلی بابا آدم است. بنابراین از نوردهی زیاد به گیاه خودداری کنید.

رطوبت مناسب برای بابا آدم

در نگهداری بابا آدم می‌بایست رطوبت مناسب برای گیاه را هم در نظر داشته باشید. اگر یادتان باشد در ابتدای بحث گفتیم که گیاه بابا آدم به آبیاری زیادی نیازمند است، با این حساب می‌توان حدس زد که این گیاه برای رشد و ادامه حیات خود نیازمند رطوبت بالاست.

بهتر است در روزهایی که گیاه را آبیاری نمی‌کنید، رطوبت موردنیاز آن را از طریق غبار پاشی تأمین کنید. البته راه‌کارهای دیگری است که کمک می‌کند بابا آدم رشد مطلوبی را تجربه کند. یکی از آن راهکارها ساخت جزیره است. در ادامه ای مراحل ساخت جزیره برای باباآدم توضیح داده‌شده است.

ساخت جزیره از بهترین روش‌ها برای تأمین رطوبت گیاهان است. این روش در تمامی گیاهانی که خواستار رطوبت بالا هستند، کاربرد دارد. ساخت جزیره به این صورت است که ابتدا مقداری سنگ‌ریزه داخل زیرگلدانی می‌ریزید و سپس زیرگلدانی را پر از آب می‌کنید. درنهایت گلدان گیاه موردنظر خود را روی سنگ‌ریزه‌ها قرار می‌دهید. این کار سبب می‌شود تا آب درون ظرف تبخیر شود؛ تبخیر در فضای اطراف گیاه سبب تأمین رطوبت آن می‌شود. البته بهترین روش برای تامین رطوبت این گیاه، استفاده از دستگاه بخور سرد در فاصله دو متری گیاه است.

 

نکته: توجه کنید که گلدان با آب درون زیرگلدانی در تماس نباشد؛ زیرا در آن صورت آب به درون گلدان نفوذ پیدا می‌کند و مقدمات پوسیدگی ریشه گیاه را فراهم می‌کند.

 

دمای مناسب برای گیاه بابا آدم چند درجه است؟

توجه به دما در نگهداری بابا آدم بسیار مهم است. مراقبت از این گیاه در دمای پایین منجر به خشک شدن برگ‌های آن می‌شود. همچنین در دمای بالا هم امکان پژمرده شدن گیاه و جذب کنه‌ها وجود دارد؛ بنابراین دمای مناسب برای گیاه بابا آدم چیزی در حدود 15-25 درجه سانتی گراد است. بهتر است در فصل زمستان بابا آدم را در کنار پنجره قرار ندهید؛ زیرا دمای هوا در مجاورت پنجره پایین است.

 

کودهای مناسب برای نگهداری باباآدم

کودهای مناسب برای گیاه بابا آدم چیست؟

در نگهداری از بابا آدم یکی از نکات کلیدی که باید به آن توجه کنید، کوددهی است. از کودهای مناسب برای گیاه بابا آدم می‌توان به 20+20+20 و ۳۶-۱۲-۱۲ که پتاسیم بالایی دارد اشاره کرد. کود 20+20+20 شامل 20 درصد ازت، 20 درصد پتاسیم و 20 درصد فسفر است. علاوه بر موارد ذکرشده شامل مواد معدنی و آلی موردنیاز گیاه بابا آدم است که باعث رشد طولی آن می‌شود. ۳۶-۱۲-۱۲ هم به گوشتی‌شدن تنه و رشد عرضی باباآدم کمک می‌کند. شما می‌توانید در تابستان 1-2 بار در ماه و در زمستان هر ۴۰ روز یکبار از این کودها استفاده کنید.

 

ویژگی‌هایی خاک مناسب برای بابا آدم

خاک مناسب برای بابا آدم  دارای تخلخل است؛ یعنی این خاک باید از زهکشی مناسبی برای رشد مطلوب گیاه برخوردار باشد. اگر زهکشی خاک مناسب نباشد، تعادل در ورود یا خروج آب به هم می‌ریزد. به عبارتی اگر آب در درون خاک باقی بماند سبب پوسیدگی ریشه گیاه بابا آدم خواهد شد. از طرفی هم اگر آب به‌آسانی از خاک گلدان عبور کند، تمام املاح و مواد معدنی موجود در خاک را  با خروج خود از بین خواهد برد.

 

سؤالات متداول در ارتباط با نگهداری گیاه بابا آدم:

1) گیاهان بابا آدم چقدر عمر می‌کنند؟

در شرایط مطلوب تا 15 سال هم می‌توانند عمر کنند.

 

2) علت کمرنگ شدن برگ‌های بابا آدم چیست؟

قرار دادن گیاه در نور شدید خورشید می‌تواند سبب کمرنگ شدن برگ‌های آن شود. توصیه می‌کنیم گیاه را به محیطی که دارای نور ملایم باشد، منتقل کنید.

 

3) چرا گیاه بابا آدم مانند گذشته برگ‌های پهن و ساقه ضخیم ندارد؟

برای رفع این مشکل گیاه را در نور ملایم قرار دهید و به‌خوبی رطوبت موردنیازش را تأمین کنید. مهم‌ترین دلیل کوچک‌شدن برگ‌های بابا آدم، رطوبت‌رسانی محدود به گیاه است. همچنین برای پهن شدن برگ‌ها از کود استفاده کنید.

 

4) دلیل زرد شدن برگ‌های گیاه بابا آدم چیست؟

اصلی‌ترین دلیل زرد شدن برگ‌های بابا آدم، آبیاری زیاد است. همچنین اگر گیاه دچار کنه هم شود نشانه‌های خود را به صورت زردبرگی نشان می‌دهد. پشت برگ‌ها را نگاه کنید و اگر اثری از تار عنکبوت یا گرد سفید رنگ روی برگ‌ها

 

5) آیا می‌توانم از خاک‌های آماده برای کاشت و پرورش گل بابا آدم استفاده کنم؟

بله. خاک‌های آماده حاوی مواد معدنی و آلی برای رشد گیاه هستند.

 

6) علت ریزش برگ‌های گیاه بابا آدم چیست؟

علت اصلی این مشکل عدم دریافت نور کافی توسط گیاه است و باید گیاه را به اتاقی با نور بیشتر منتقل کنید. نگهداری از آن در پشت پنجره در چنین شرایطی گزینه مناسبی است.

 

کلام آخر

برای اینکه در نگهداری گیاه بابا آدم موفق عمل کنید؛ باید به مواردی مانند زمان آبیاری، دمای ایده آل، خاک مناسب، کود، دریافت نور و مهم‌تر از همه رطوبت کافی توجه کنید. این گیاه در مقایسه با سانسوریا گیاه پرتوقعی است؛ البته نگران نباشید رعایت موارد ذکرشده در این مقاله در نگهداری بابا آدم کمک شایانی می‌کند. درصورتی‌که راهکارهای دیگری را می‌شناسید که به رشد بابا آدم کمک می‌کند؛ در بخش دیدگاه وبسایت تی‌ته مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *