مقالات تیته

راهکاری مهم برای نگهداری از فیلودندرون

راهکاری مهم برای نگهداری از فیلدندرون

گیاه فیلودندرون متعلق به مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است و جثه نسبتاً بزرگی دارد. این گیاه زیبا به نور خورشید علاقه متوسطی داشته و در صورتی که شرایط نگهداری از فیلودندرون شبیه به شرایط زادگاهش باشد، می­‌تواند رشد خوبی داشته باشد. گیاه فیلودندرون به راحتی در آپارتمان قابل نگهداری است و شرایط نگهداری آسانی دارد. تا انتهای این مقاله از فروشگاه اینترنتی گل و گیاه تی‌ته همراه ما باشید.

 

خانواده گیاه فیلودندرون

فیلودندرون از خانوداه آراسا است و در دو نوع رونده و غیر رونده وجود دارد. این گیاه دارای 400 گونه مختلف بوده و نقش بسیار مهمی در تصفیه هوا ایفا می­کند. ارتفاع این گیاه گاهی به 90 سانتی‌متر هم می­‌رسد. همچنین این گیاه برگ­‌های بزرگ و براقی دارد که بسیار زیبا هستند.

آشنایی با انواع فیلودندرون

 • فیلودندرون رونده
 • فیلودندرون غیر رونده

فیلودندرون رونده

این نوع فیلودندرون در هر مکانی که باشد به صورت رونده رشد می­‌کند. برگ­‌های این گیاه به رنگ سبز روشن و به شکل قلب است و به همین دلیل به نام فیلودندرون برگ قلبی هم شناخته می­‌شود. بهتر است از این گیاه در گلدان‌های آویزی نگهداری شود.

 

نگهداری از فیلودندرون

فیلودندرون غیر رونده یا بالا رونده

این گیاه در مقایسه با فیلودندورن رونده دارای برگ­‌های بزرگ­‌تری است. رشد این گل­‌ها از گل‌های رونده آرام­تر است.

در ادامه مقاله گونه­‌های بیشتری از این گیاه را معرفی می­کنیم:

 • فیلودندورن برگ انجیری
 • فیلودندورن برگ قرمز
 • فیلودندرون گوش گرگی
 • فیلودندرون سلوم یا سلئوم
 • فیلودندرون بلک

 

شرایط نگهداری فیلودندورن

شرایط نگهداری از این گیاه آسان است و می­توان این گیاه را به راحتی در خانه نگهداری کرد. مهمترین شرط برای نگهداری فیلودندرون در خانه، نگهداری این گیاه در مکانی با نور متوسط رو به خوب است.

روش آبیاری فیلودندرون

بهترین روش برای آبیاری این گیاه، مرطوب نگه داشتن خاک آن است ولی آبیاری بیش از اندازه به ویژه در مدل­‌های برگ انجیری و برگ قلبی موجب پوسیده شدن ریشه این گیاه می­‌شود. برگ­‌های فیلودندرون در صورت کمبود آب قهوه­ایی می­‌شوند به این ترتیب آبیاری این گیاه باید به اندازه باشد. این گیاه در فصول سرد به آبیاری کمتری نیاز دارد و خاک گلدان در زمان آبیاری باید نیمه خشک باشد.

بهترین نور برای رشد گیاه فیلودندرون

بهترین نور برای نگهداری گیاه فیلودندرون نور متوسط خورشید به صورت غیر مستقیم است. تابش بیش از اندازه و مستقیم نور خورشید موجب زرد شدن برگ­‌های این گیاه می­شود. در حقیقت میزان رشد این گیاه به میزان دریافت نور خورشید بستگی دارد و اگر این گیاه نور بیشتری دریافت کند رشد بیشتری هم خواهد داشت.

اگر قصد خرید این گیاه زیبا را دارید پیشنهاد می‌کنیم از صفحه خرید فیلودندرون لیمویی مدیوم دیدن کنید.

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری از گیاه فیلودندرون

با توجه به این که گیاه فیلودندرون متعلق به جنگل­‌های استوایی و نواحی پرباران است، این گیاه در محیط­‌های مرطوب بهتر رشد می­‌کند. اگر شرایط نگهداری گیاه فیلودندرون در گلخانه را دارید، بهتر است از این گیاه در گلخانه یا محیط­‌های مرطوب نگهداری کنید. کمبود رطوبت موجب خشک شدن و قهوه­‌ایی شدن برگ­‌های فیلودندرون می‌­شود.

برای جبران کمبود رطوبت این گیاه می­‌توانید روی برگ­‌ها را با اسپری آب نمدار کنید. علاو بر این می­‌توانید با ساختن یک جزیره در زیر گلدانی، رطوبت مورد نیاز را برای این گیاه تامین کنید.

 

دمای مناسب محیط برای نگهداری فیلودندرون

مناسب­‌ترین دما برای رشد گیاه فیلودندرون دمایی بین 21 تا 27 درجه سانتی‌گراد است. با توجه به این که زادگاه گیاه فیلودندرون مناطق گرمسیری است، این گیاه گرما را بیشتر از سرما تحمل می­کند. فیلودندرون به هیچ عنوان نباید در برابر باد کولر و وسایل سرمایشی قرار بگیرد.

 

تکثیر گیاه فیلودندرون

روش­‌های تکثیر گیاه فیلودندرون

گیاه فیلودندرون مانند بسیاری از گیاهان دیگر از طریق کاشت بذر و قلمه زدن قابل تکثیر است.

تکثیر از طریق قلمه زدن

در این روش، ابتدا باید یک ساقه جوان انتخاب کنید و با استفاده از قیچی باغبانی آن را ببرید. ساق‌ه­ای که برای قلمه زدن انتخاب می­‌شود باید 10 تا 15 سانتی‌متر طول داشته باشد. نکته قابل توجه این است که باید برگ­‌های پایین ساقه را از آن جدا کنیم. در مرحله بعدی باید خاکی غنی و زهکشی شده برای کاشت قلمه­‌ها انتخاب کنیم. برای نگهداری از قلمه فیلودندرون باید خاک گلدان را با شن و ماسه، ورمیکولیت و پرلیت ترکیب کنیم. سپس خاک را آبیاری می­کنیم و ساقه­های بریده شده را در خاک می­کاریم. بهتر است روی گلدان را با پلاستیک بپوشانیم تا رطوبت آن حفظ شود.

دمای 24 درجه بهترین دما برای رشد قلمه­‌هاست. معمولاً ساقه­‌ها بعد از یک ماه ریشه می­‌زنند و می­‌توان آنها را به گلدان اصلی انتقال داد.

تکثیر از طریق کاشت بذر

بذر گیاه فیلودندرون را می­‌توان در سطح خاک کاشت و نیازی به کاشت آن در عمق زیاد نیست. برای رشد بهتر بذر باید روی گلدان را با یک پلاستیک پوشاند تا رطوبت خاک به خوبی حفظ شود. بذرها بعد از گذشت 30 الی 60 روز شروع به جوانه زدن می­کنند.

خاک مناسب برای پرورش فیلودندرون

خاکی که برای نگهداری فیلودندرون انتخاب می­‌شود باید زهکشی شده باشد تا آب اضافه بتواند به راحتی از گلدان خارج شود. بهترین خاک برای نگهداری این گیاه ترکیبی از خاک آماده کاشت، کوکوپیت و پیت ماس است.

روش کوددهی به فیلودندرون

گیاه فیلودندرون رشد نسبتاً خوبی دارد به همین دلیل باید با یک کود مناسب تغذیه شود. مناسب‌­ترین کود برای این گیاه کودی است که از ترکیب پتاسیم، ازت و فسفر تهیه شده باشد. در صورتی که فیلودندرون به موقع کوددهی شود، این گیاه همیشه سالم می­‌ماند و برگ­‌های بزرگ­‌تری خواهد داشت. گیاه فیلودندرون در فصول گرم هر دو هفته یک بار و در فصول سرد به چهل روز یک بار کود نیاز دارد.

گلدان مناسب و زمان تعویض آن برای نگهداری فیلودندرون

این گیاه رشد سریعی دارد و به همین دلیل گلدان آن هر سال نیاز به تعویض دارد. ته این گلدان باید حتماً سوراخ باشد تا آب بتواند از آن خارج شود. هنگامی که ریشه­‌ها از ته گلدان بیرون بزند، باید گلدان را عوض کرد و آن را به یک گلدان بزرگ­تر انتقال داد.

شناسایی بیماری، آفات و مشکلات فیلودندرون

آفات و مشکلاتی که ممکن است گیاه فیلودندرون با آن مواجه شود به شرح زیر است:

 • پوسیدگی ریشه
 • کنه­‌های عنکبوتی
 • شته
 • تریپس
 • زرد شدن برگ گیاه
 • ریزش برگ
 • قهوه­ایی شدن نوک برگ

روش‌­های درمان فیلودندرون

اولین مرحله برای مقابله با آفات این گیاه، جدا کردن گلدان آفت زده از بقیه گیاهان است. برای از بین بردن حشرات و آفاتی که روی برگ و ساقه این گیاه هستند، می­‌توانید از اسپری حشره کش استفاده کنید. به منظور جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه فیلودندرون، نباید بیش از اندازه به این گیاه آب داد.

 

سوالات متدوال در مورد روش­‌های نگهداری از فیلودندرون

1) مهم‌ترین دلیل قهوه­‌ایی شدن نوک برگ این گیاه چیست؟

برای نگهداری فیلودندرون رطوبت این گیاه باید به طور کامل حفط شود. کمبود رطوبت موجب قهوه­‌ایی شدن نوک برگ این گیاه می­‌شود.

2) نور مستقیم خورشید چه عوارضی برای فیلودندرون دارد؟

نور مستقیم خورشید موجب زرد شدن برگ­‌های این گیاه می­‌شود.

3) آیا فیلودندرون سمی است؟

بله تمام گونه‌های این گیاه سمی است؛ زیرا در ساختار این گیاه مقدار زیادی اگزلات کلسیم وجود دارد.

جمع بندی

اگر برای نگهداری این گیاه شرایطی مانند زادگاهش فراهم باشد، این گیاه رشد بسیار خوبی خواهد داشت. برای نگهداری از گیاه فیلودندرون کافی است شرایط نور و دمای این گیاه مناسب باشد تا از زیبایی بی‌نظیر آن در محیط خانه خود نهایت لذت را ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و خرید برگ انجیری می‌توانید از طریق بخش دسته‌بندی فروشگاه اینترنتی گل و گیاه تی‌ته اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *