نکات مهم برای نگهداری از بابا آدم

نگهداری از بابا آدم کار راحتی است و در صورتی که شرایط خوبی داشته باشد، می‌تواند به خوبی رشد کند. بابا آدم یکی از گیاهان زیبا و جذاب با ساقه‌های بلند و برگ‌های پهن است که برگ‌هایی به رنگ سبز و یا سبز با رگه‌های سفید دارد. ساقه‌های بابا آدم در مناطق بومی خود تا ارتفاع 2 متر و در محیط خانه تا 70 سانتی‌متر رشد می‌کند. بابا آدم خواص درمانی زیادی دارد و از این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی استفاده می‌شود. داروهای گیاهی از ریشه‌های بلند و قهوه‌ای رنگ بابا آدم تهیه می‌شوند.

خانواده گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم که به عنوان فیل گوش یا آلوکازیا هم شناخته می‌شود، گیاهی علفی و از خانواده آراسه است. بابا آدم بومی مناطق مرطوب جنوب شرقی است و در مناطقی که بارندگی و رطوبت زیاد است، می‌توان در محیط بیرون و باغچه از آن نگهداری کرد. بعضی از انواع بابا آدم دارای گل‌های زیبا و بنفش رنگ هستند و می‌توان از دانه‌های آن برای کاشت دوباره گیاه استفاده کرد.

نحوه آبیاری بابا آدم

با توجه به اینکه زادگاه بابا آدم جنگل‌ها و مناطق مرطوب است، این گیاه به آبیاری زیاد نیاز دارد. در حقیقت این گیاه به خاطر داشتن برگ‌های پهن و ساقه‌های گوشتی در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی، آب بیشتری لازم دارد. یکی از نکات مهم در مورد مراقبت از بابا آدم این است که هرگز این گیاه را غرقاب نکنید و فقط خاک را مرطوب کنید، قبل از آبیاری خاک گیاه را چک کنید و در صورت خشک بودن آبیاری مجدد را انجام دهید.

برای نگهداری از بابا آدم در فصل تابستان باید آن را 2 تا 3 بار در طول هفته آبیاری کرد ولی در زمستان به خاطر اینکه رشد گیاه کم‌ می‌شود، آبیاری کم‌تری نیاز دارد. آبیاری بیش از اندازه موجب مشکلاتی همچون پوسیدگی ریشه و ساقه، زرد شدن برگ‌ها و در نهایت خراب شدن گیاه می‌شود.

نور مورد نیاز برای نگهداری گیاه بابا آدم

مناسب‌ترین نور برای محافظت از گیاه بابا آدم، نور متوسط و ملایم است، نور مستقیم خورشید موجب سوختن و از بین رفتن گیاه بابا آدم می‌شود. بهترین مکان برای نگهداری بابا آدم در منزل، فاصله یک متری از پنجره جنوبی است. گیاه در این مکان نور کافی دریافت می‌کند و برگ‌های آن دچار سوختگی نمی‌شود. بابا آدم باید چند ساعت در روز نور فیلتر شده خورشید را دریافت کند؛ چون کمبود نور موجب کم رنگ شدن و ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود.

رطوبت لازم برای نگهداری از گیاه بابا آدم

برای نگهداری از باباآدم، رطوبت مورد نیاز این گیاه باید تامین شود و در حقیقت این گیاه در هوای مرطوب رشد بهتری خواهد داشت. رطوبت کم موجب سوختن برگ‌های جوان این گیاه و همچنین چروک شدن و جمع شدن برگ‌های گیاه می‌شود. در روزهای گرم که گیاه به رطوبت بیشتری نیاز دارد، می‌توان از طریق غبار پاشی و ساخت جزیره رطوبت مورد نیاز آن را تامین کرد.

دمای مناسب برای نگهداری از بابا آدم

بهترین روش نگهداری گیاه بابا آدم، نگهداری این گیاه در دمایی معتدل یعنی دمایی بین 15 تا 28 درجه سانتی‌گراد است. بابا آدم نسبت به سرما خیلی حساس است و هوای سرد موجب خشک شدن این گیاه می‌شود. بابا آدم را در فصل زمستان در بیرون از منزل یا نزدیک به پنجره قرار ندهید؛ علاوه بر این، هوای خیلی گرم هم باعث می‌شود برگ‌های بابا آدم پژمرده شوند.  به هیچ عنوان این گیاه را در برابر وسایل سرمایشی و گرمایشی قرار ندهید.

خاک مناسب برای پرورش گیاه بابا آدم

خاکی که برای نگهداری از بابا آدم استفاده می‌شود باید سبک و زه‌کشی شده باشد. اگر زه‌کشی خاک مناسب نباشد، آب اضافه نمی‌تواند از گلدان خارج شود و در نتیجه گیاه پوسیده می‌شود. خاک خیس موجب ابتلای این گیاه به بیماری‌های قارچی می‌شود، بهترین خاک برای نگهداری از گیاه بابا آدم خاکی با مواد آلی یعنی ترکیبی از ماسه، کود دامی، خاک برگ و خاک لومی است.

گیاه بابا آدم نیاز زیادی به تعویض گلدان ندارد و تعویض چند سال یک بار گلدان کفایت می‌کند. یکی از نکات مهم در مورد نگهداری از بابا آدم این است که خاک گیاه هم در هنگام تعویض گلدان باید عوض شود؛ چون مواد مغذی موجود در خاک در طول سال به خاطر آبیاری کاهش پیدا می‌کند.

نحوه کوددهی به گیاه بابا آدم

برای رشد و تقویت گیاه بابا آدم می‌توانید از کود سه بیست به صورت مایع استفاده کنید. این کود ترکیبی از فسفر، نیتروژن و پتاسیم است و مواد مغذی را به گیاه می‌رساند. برای کود دادن به بابا آدم در فصول بهار و تابستان  ماهی دو بار مقداری از کود را با آب ترکیب کنید و به گیاه بدهید. یکی از نکات قابل توجه در مورد کوددهی این گیاه این است که گونه‌های بزرگ‌تر این گیاه به کود بیشتری برای رشد احتیاج دارند.

نحوه تکثیر گیاه بابا آدم

  • تکثیر از طریق پاجوش
  • تکثیر از طریق ریزوم
  • تکثیر از طریق قلمه

یکی از بهترین روش‌ها برای تکثیر بابا آدم، تکثیر این گیاه از طریق پاجوش است. در این روش باید گیاه را از گلدان بیرون آورید و بعد از تمیز کردن خاک، گیاهان کوچک اطراف ساقه را با یک چاقوی تیز ببرید. سپس گیاه را در عمقی مناسب در خاک بکارید و آن را آبیاری کنید. به هیچ عنوان گیاه را در معرض آفتاب شدید قرار ندهید.

آشنایی با آفات و مشکلات گیاه بابا آدم

ممکن است گیاه بابا آدم در طول دوره نگهداری با آفات و مشکلات زیادی مواجه شود که در این مقاله بعضی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • زرد شدن برگ‌ها
  • ریزش برگ‌ها
  • تار عنکبوت
  • شپشک
  • خم شدن ساقه‌ها
  • قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها
  • کوچک شدن سایز برگ‌ها

روش‌های درمان گیاه بابا آدم

زرد شدن برگ بابا آدم ممکن است به خاطر عوامل مختلفی مانند آبیاری بیش از اندازه، رطوبت کم، نور نامناسب یا هجوم آفات و حشرات باشد. برای دفع آفات این گیاه باید آن بخش از گیاه را جدا کرد تا به سایر بخش‌ها سرایت نکند. ریزش برگ بابا آدم به خاطر کمبود نور است و اگر این گیاه با ریزش برگ مواجه شد، آن را به مکانی پر نورتر انتقال دهید.

سوالات متداول در مورد نگهداری از بابا آدم

علت خم شدن ساقه بابا آدم چیست؟

آبیاری بیش از اندازه دلیل اصلی خم شدن ساقه بابا آدم است.

چرا برگ‌های بابا آدم نازک می‌شود؟

کمبود مواد مغذی در خاک موجب نازک شدن برگ‌های بابا آدم می‌شود. برای محافظت از بابا آدم در برابر این مشکل باید در فصل رشد ماهی دو بار کوددهی شود.

آیا گیاه بابا آدم سمی است؟

بله. بابا آدم گیاهی سمی است و اگر وارد دهان شود ممکن است منجر به بیماری‌های تنفسی ‌شود.

هیچ محصولی یافت نشد.