مقالات تیته

بهترین شرایط نگهداری یوکا در خانه چگونه است؟ 

بهترین شرایط نگهداری یوکا در خانه چگونه است؟

پیش از اینکه بخواهیم درباره نگهداری یوکا صحبت کنیم، اجازه بدهید ابتدا به معرفی این گیاه بپردازیم. یوکا (Spineless yucca) به خانواده لیلیاسه تعلق دارد و یکی از انواع بوته پایا محسوب می‌شود. ساختار یوکا  به درخت شباهت زیادی دارد؛ برای همین برخی اوقات به آن درخت یوکا می‌گویند. این گیاه بومی جنوب غربی قاره آفریقا، مناطق خشک قاره‌ آمریکا و منطقه‌ کارائیب است. گیاه یوکا به علت نگهداری آسانی که دارد همواره موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

رشد یوکا کند است و در برابر کم‌آبی، خشکی و آفات مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. از خصوصیات ظاهری گل یوکا می‌توانیم به برگ‌های بلند و کشیده آن اشاره کنیم. رنگ این برگ‌ها سبز است و حالت نوک‌تیز و شمشیری مانندی دارند. با گذشت زمان برگ‌های گیاه یوکا پایین می‌ریزند و ساقه آن‌ها لخت می‌شود. برای اینکه از بهترین شرایط نگهداری از یوکا مطلع شوید، تا انتهای این مقاله از تی‌ته همراه ما باشید. برای اطلاع از قیمت و خرید یوکا قسمت دسته‌بندی محصولات وبسایت تی‌ته می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 

دمای مناسب برای نگهداری یوکا

در نگهداری یوکا توجه به دمای محیط از نکات مهم است. در حقیقت زادگاه اصلی گیاه یوکا، مناطق کویری، گرم و خشک است. بااین‌وجود می‌توان گفت که این گیاه می‌تواند با هوای گرم خانه به‌خوبی مأنوس شود؛ همچنین مقاومت یوکا در برابر تغییرات دمایی بسیار خوب است، اما برای رشد مطلوب گیاه می‌بایست دمای مناسبی هم برای نگهداری آن فراهم کنید. دمای مناسب برای نگهداری از یوکا حدود 12- 27 درجه سانتی‌گراد است. در فصل زمستان که هوا سردتر می‌شود، بهتر است از گیاه یوکا در دمای کمتر از 7-8 درجه نگهداری نکنید. همچنین در فصل تابستان هم حداکثر دما برای مراقبت از این گیاه 30 درجه است.

 

روش آبیاری مناسب یوکا

 

روش آبیاری مناسب برای نگهداری یوکا

نگهداری یوکا در آپارتمان به‌این‌ترتیب است که در فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه به آب بیشتری نیازمند است. در این میان میزان آبیاری گیاه به عوامل دیگری مانند: محل قرارگیری آن، میزان دریافت نور خورشید و نوع خاک بستگی دارد. در حالت کلی برای آبیاری گیاه کافی است که به میزان خشکی خاک توجه کنید. برای این کار چوب تمیز و خشک را تا عمق 5 سانتی‌متری خاک در گلدان‌های کوچک و تا عمق 10 سانتی‌متری در گلدان‌های بزرگ فروببرید؛ اگر خاک به چوب نچسبید یعنی زمان آبیاری فرارسیده است. نگهداری یوکا در زمستان آسان‌تر است؛ زیرا آب موجود در پای گیاه دیر تبخیر می‌شود؛ بنابراین دوره  آبیاری هم طولانی‌تر خواهد شد.

هشدار:‌ در زمان آبیاری یوکا از غرقاب کردن خاک گلدان پرهیز کنید و هرگز اجازه ندهید که آب در اطراف ریشه تجمع یابد. نادیده گرفتن این قضیه سبب پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود.

 

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری یوکا

در نگهداری یوکا باید میزان علاقه‌مندی گیاه به رطوبت را هم در نظر بگیرید. اگر یادتان باشد گفتیم که یوکا متعلق به نواحی کویری است. بااین‌وجود میزان علاقه این گیاه به رطوبت بسیار کم است. شما می‌توانید با خیال آسوده از یوکا در خانه‌ای که میزان رطوبت آن کم است، نگهداری کنید. متأسفانه نگهداری از یوکا در مناطق شرجی و مرطوب شهرهای شمال ایران مشکل است.

نکته: نهایت رطوبتی که یوکا می‌تواند تحمل کند تنها حدود 10 درصد است. پس با انجام غبار پاشی بستر نابودی گیاه دوست‌داشتنی‌تان را فراهم می‌کنید.

 

نور مناسب برای نگهداری یوکا

در نگهداری یوکا باید بتوانید نور کافی و مورد نیاز آن را فراهم کنید. این گیاه در نور غیرمستقیم و روشن خورشید، رشد خوبی را تجربه خواهد کرد. برای اینکه بتوانید نور دلخواه یوکا را فراهم کنید، می‌توانید آن را در پشت پنجره جنوبی قرار دهید. نگهداری از گیاه در نور کم سبب می‌شود تا گل‌دهی گیاه متوقف شود و برگ‌های آن نازک‌تر شود.

نکته: از قرار دادن گیاه در محیط باز به‌خصوص اواسط ظهر که تابش نور خورشید مستقیم و شدید است، پرهیز کنید. این کار سبب ایجاد لکه‌های سفید روی برگ‌های گیاه می‌شود.

 

خاک مناسب برای نگهداری یوکا

بهترین روش در نگهداری یوکا این است که خاک گلدان آن را سبک، شنی و زه‌کشی شده انتخاب کنید. علاوه بر آن لازم است که کف گلدان را برای خروج آب اضافی، سوراخ کنید؛ این کار سبب می‌شود تا ریشه گیاه آسیبی نبیند. بهترین ترکیب برای خاک گلدان یوکا مواردی مانند: شن، ماسه و پرلیت است. گیاه یوکا در خاک‌های قلیایی‌ رشد بهتری دارد. ph مناسب برای آن حدود 5.5 – 7.5 است.

 

کود مناسب برای نگهداری یوکا

همان‌طور که اشاره کردیم برای نگهداری یوکا استفاده از خاک سبک مناسب است. این خاک نیاز چندانی به مواد آلی ندارد. بااین‌حال کود دهی گل یوکا به عواملی مانند: سن گیاه و فصل رشد یا استراحت گیاه بستگی دارد. در حالت کلی فصل پاییز و زمستان زمان استراحت گیاه محسوب می‌شود؛ بنابراین از کود دادن به یوکا در این مواقع خودداری کنید.

در زمان رشد گیاه یوکا یعنی بهار و تابستان، گل‌دهی گیاه آغاز می‌شود، پس بهتر است با دادن کود آن را تقویت کنید. در فصل رشد گیاه هر 3 هفته یک‌بار کود دهی را انجام دهید. برای این کار می‌توانید از کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. همچنین بهتر است از کودهای قوی شیمیایی (رقیق نشده) برای گیاه استفاده نکنید؛ زیرا این کار سلامت گیاه را به خطر می‌اندازد.

 

معرفی بیماری‌ها و مشکلات رایج در نگهداری یوکا

 

معرفی بیماری‌ها و مشکلات رایج در نگهداری یوکا

ممکن است در طول نگهداری یوکا در خانه یا محل کار با مشکلاتی مواجه شوید؛ به‌عبارتی گیاه موردعلاقه شما مانند گذشته سرحال و شاداب نباشد، اگر دوست دارید با این مشکلات و راه‌های درمان آن آشنا شوید، مطالعه این بخش از تی‌ته را از دست ندهید.

از مشکلات رایج در زمان نگهداری یوکا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • خشک شدن برگ‌های گیاه در تابستان
  • زرد شدن برگ‌های بخش پایینی یوکا
  • لوله‌ای شدن برگ‌های یوکا
  • ظاهر شدن پوشش پنبه‌ای روی برگ‌های گیاه
  • سفید شدن سطح برگ

علت و درمان بیماری‌ها و مشکلات رایج در نگهداری یوکا

اگر در زمان نگهداری یوکا با مشکلات ذکرشده در بخش قبلی مواجه شدید، نگران نباشید؛ ابتدا علل وقوع مشکل را ریشه‌یابی کنید، سپس به درمان آن بپردازید.

  • علت خشک شدن برگ‌های گیاه یوکا در تابستان، گرم شدن بیش‌ازحد هواست؛ برای حل این مشکل گیاه را به منطقه‌ای خنک منتقل کنید.

 

  • علت زرد شدن برگ‌های زیرین در یوکا را می‌توان عدم دریافت نور کافی در این بخش‌ها دانست. بهتر است گیاه را به محل پرنور منتقل کنید.

 

  • اگر برگ‌های گیاه لوله‌ای و بدفرم می‌شوند، علت آن می‌تواند مواردی مانند تشنگی شدید گیاه، تغییرات دمایی، وجود آفت و کمبود مواد مغذی در خاک باشد. برای حل این مشکل نسبت به آبیاری گیاه و محل نگهداری آن توجه بیشتری کنید.

 

  • اگر پوشش پنبه‌ای روی برگ گیاه مشاهده کردید، احتمالاً گیاه با شپشک آرد آلود درگیر شده است. برای حل این مشکل گیاه را با استفاده از سموم حشره‌کش، سم‌پاشی کنید.

 

  • اگر دانه‌های سفیدرنگ ریز را روی برگ گیاه یوکا مشاهده کردید، ممکن است گیاه به بیماری قارچ سفیدک دچار شده باشد، با استفاده از قارچ‌کش به درمان گیاه بپردازید.

 

سؤالات متداول

1)از مهم‌ترین عوارض گل یوکا چند نمونه ذکر کنید؟

یوکا دارای ماده سمی ساپونین است که اگر خورده شود، عوارض منفی برای بدن کودکان یا حیوانات خانگی به دنبال دارد.

 

2)از خواص گل یوکا در خانه برای افراد خانواده نام ببرید؟

گیاهان یوکا نه تنها به عنوان یک دکور شیک در داخل خانه هستند، بلکه خاصیت تصفیه‌کنندگی بالایی هم دارند. بر اساس مطالعه ناسا، یوکا یکی از بهترین گیاهان پاک‌کننده هواست که می‌تواند سموم را از هوا حذف کند.

 

3)چگونه می‌توان فهمید که یوکا در حال از بین رفتن است؟

علائمی مانند: قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها، توقف رشد گیاه، ریزش برگ، پژمرده شدن برگ‌ها و غیره حاکی از بیماری گیاه هستند. بی‌توجهی به موارد ذکرشده به‌مرورزمان سبب مرگ گیاه می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

یوکا به دلیل اینکه متعلق به مناطق گرم و خشک مانند جنوب غربی آفریقاست، در برابر گرمی و خشکی هوا مقاوم است. همچنین این گیاه علاقه‌مند به دریافت نور غیرمستقیم و روشن خورشید است. در حالت کلی نگهداری یوکا آسان است و نیاز به آبیاری یا کوددهی مداوم ندارد. در صورت داشتن هرگونه سؤال درباره نگهداری از یوکا می‌توانید آن‌ها را در بخش نظرات مطرح کنید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناس تی ته تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *