مقالات تیته

بهترین شرایط نگهداری برگ حصیری و روش های تکثیر آن

بهترین روش نگهداری برگ حصیری

پیش از اینکه بخواهیم درباره نگهداری برگ حصیری صحبت کنیم، اجازه بدهید ابتدا این گیاه را معرفی کنیم. برگ حصیری با نام علمی Monstera adansonii (پنیر سویسی) شناخته می‌شود. علت استفاده از اصطلاح پنیر سویسی برای این گیاه، حفره‌های موجود در برگ‌های آن است. برگ حصیری را خیلی از افراد با نام‌هایی مانند: پتوس حصیری و پتوس پنجره‌ای می‌شناسند.

گیاه برگ حصیری بومی شرق آمریکا، پاکستان و هند است، این گیاه رشد خوبی دارد؛ به‌گونه‌ای که می‌تواند حتی تا 3-4 متر هم رشد کند. از این گیاه هم می‌توانید در گلدان و هم به‌صورت آویز استفاده کنید تا از این طریق زیبایی خانه و محل کار خود را دوچندان کنید.

برگ حصیری یکی از گونه‌های پتوس است و نمونه‌ای از گیاهان آپارتمانی مقاوم به شمار می آید. بااین‌حال برای اینکه در نگهداری از این گیاه موفق عمل کنید، می‌بایست به اصول نگهداری از برگ حصیری اشراف داشته باشید. برای پیمودن این مسیر با ما تا انتهای این مقاله از تی‌ته همراه باشید.

 

نگهداری برگ حصیری به صورت کلی

نگهداری برگ حصیری تقریباً مشابه با گیاه برگ‌انجیری است؛ زیرا یکی از زیرگروه‌های این گیاه به شمار می‌آید. در حالت کلی این گیاه به آبیاری متعادل، دمای تقریبی (۱۸- ۲۴) درجه، نور غیرمستقیم و روشن، خاک سبک و رطوبت معمولی اتاق نیازمند است. در ادامه بیشتر به جزئیات نگهداری برگ حصیری اشاره خواهیم کرد.

 

نحوه آبیاری برای نگهداری برگ حصیری

در نگهداری برگ حصیری باید به زمان دقیق آبیاری توجه کنید. برای اینکه در تشخیص زمان آبیاری موفق عمل کنید، به میزان خشکی سطح خاک توجه کنید؛ اگر خاک گلدان پتوس حصیری تا عمق 2-3 سانتی‌متر خشک بود، آبیاری را شروع کنید. در زمان آبیاری گیاه از غرقابی کردن آب خودداری کنید؛ زیرا این گیاه آبیاری افراطی را دوست ندارد و این کار سبب پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود. برای اطمینان بهتر است هر ماه سوراخ‌های ته گلدان را چک کنید تا آب پس از آبیاری به آسانی از آن‌ها عبور کند.

در حالت کلی میزان دفعات آبیاری گیاه به چگونگی شرایط محیط نگهداری آن بستگی دارد. برای مثال در فصل تابستان به علت گرم شدن هوا، تابش شدید نور خورشید و تبخیر سریع آب میزان آبیاری در مقایسه با زمستان بیشتر است. یکی از نشانه‌های تشنگی گیاه، برگ‌های قهوه‌ای و سوخته آن است. از طرفی آبیاری بیش‌ازحد گیاه هم سبب پوسیدگی ریشه آن خواهد شد.

 

دمای مناسب برای پتوس حصیری

نگهداری برگ حصیری در دمای 15- 24 درجه به خوبی امکان‌پذیر است. سعی کنید گیاه را در دمای بالاتر یا پایین‌تر از این محدوده دمایی نگهداری نکنید. در حالت کلی گیاه در دمای پایین‌تر از 10 درجه و بالاتر از 30 درجه قابلیت رشد خود را از دست خواهد داد.

نکته: هرچه دمای محیط اطراف بیشتر شود، میزان نیاز گیاه به رطوبت و آبیاری هم بیشتر خواهد بود.

 

میزان نور کافی برای برگ حصیری

 

میزان نور کافی برای پتوس حصیر

بهترین نور در نگهداری برگ حصیری نوری است که به شکل غیرمستقیم و متوسط بتابد. برای اینکه این نیاز گیاه را برآورده کنید، آن را در پشت پنجره غربی/ شرقی قرار دهید. این مکان نسبت به پنجره‌های جنوبی که نور زیادی دارند و پنجره‌های شمالی که نور کمی دارند، منطقی‌تر است.

نور کم خورشید و سایه کامل سبب کاهش بریدگی‌ها در برگ‌های گیاه می‌شود؛ همچنین نحوه رشد آن را به صورت علفی خواهد کرد. حال‌آنکه قرار دادن گیاه هم در معرض نور مستقیم و شدید خورشید، موجب سوختن برگ‌های آن می‌شود.

نکته: پتوس حصیری در برابر نور کم خورشید مقاوم است؛ اما در نور غیرمستقیم و متوسط رشد بهتری دارد.

 

رطوبت مورد نیاز برگ حصیری چقدر است؟

در نگهداری برگ حصیری می‌بایست به تأمین رطوبت آن هم توجه کنید. در فصل تابستان هفته‌ای دو بار گیاه را غبار پاشی کنید. در این روش از فاصله 30-50 سانتی‌متری روی برگ‌های گیاه آب تصفیه‌شده و بدون املاح را اسپری کنید. در پایان آب موجود روی برگ‌ها را با استفاده از دستمال تمیز، پاک کنید. از روش‌های دیگر برای فراهم ساختن رطوبت می‌توان به ساخت جزیره و استفاده از دستگاه بخور سرد اشاره کرد.

 

 معرفی خاک مناسب برای برگ حصیری

خاک مناسب برای برگ حصیری باید سبک، غنی و زه‌کشی شده باشد. برای تأمین این نیاز گیاه می‌توانید از ترکیب خاک‌برگ، کود و خاک باغچه استفاده کنید. دقت کنید که اگر خاک گیاه فقیر و ضعیف باشد، ممکن است برگ‌های شکل پنیری خودشان را از دست بدهند. برای همین اگر خاک گیاه تنها ترکیبی از پرلیت و پیت ماس است، از توجه به کوددهی منظم خاک غافل نشوید.

برای اینکه از زمان تعویض گلدان این گیاه آگاه شوید، به ته گلدان توجه کنید؛ اگر ریشه‌ها از آن بیرون زده باشند یعنی زمان تعویض گلدان فرارسیده است و باید گیاه را به گلدان بزرگ‌تر با عمق زیاد منتقل کنید.

 

کوددهی و تقویت گیاه برگ حصیری

همان‌طور که گفتیم یکی از نکات کلیدی در نگهداری برگ حصیری، تغذیه و کود دهی آن است. یکی از کودهای مناسب برای این گیاه 20-20-20 است. شما می‌توانید در فصل رشد گیاه (بهار- تابستان) هر 3 هفته یک‌بار کوددهی آن را انجام دهید. اما در میزان کوددهی افراط نکنید؛ زیرا سبب سوختن برگ‌های آن می‌شود. در فصل استراحت گیاه یعنی پاییز و زمستان دفعات کوددهی را کاهش دهید.

 

روش تکثیر پتوس حصیری

 

طرز تکثیر پتوس حصیری چگونه است؟

طرز تکثیر پتوس حصیری به شکل‌های گوناگونی است. برای مثال از طریق قلمه زدن، خوابانیدن و کاشت بذر انجام گرفته می‌شود. اگر دوست دارید گیاه پتوس را تکثیر کنید، خواندن این بخش از مقاله به شما کمک بزرگی می‌کند.

در این بخش به بررسی دو روش متداول برای تکثیر پتوس حصیری پرداخته‌ایم:

  1. ریشه‌دار کردن در خاک
  2. ریشه‌دار کردن در آب

 

عمل تکثیر گیاه را می‌توانید در شرایط گلخانه‌ای یا داخل خانه انجام دهید؛ اما بهترین زمان برای این کار زمان رشد گیاه یعنی اوایل بهار است. برای اینکه قلمه زدن را شروع کنید سراغ شاخه جوان و شاداب گیاه بروید؛ سپس این شاخه را به شکل اریب برش بزنید. برگ‌های اضافی را از روی قلمه جدا کنید. اگر 2-3 برگ روی قلمه بماند، کافی است. قلمه‌هایی که جدا کرده‌اید را هم می‌توانید در آب و هم در خاک ریشه‌دار کنید.

 

ریشه‌دار کردن در خاک:

برای انجام این کار یک گلدان با خاک سبک و زه‌کشی شده انتخاب کنید، سپس قلمه‌هایی که از گیاه جدا کرده‌اید را درون خاک بکارید. قدم بعدی آبیاری گیاه است. میزان آبیاری گیاه را به صورت متعادل انجام دهید. برای اینکه از خم شدن قلمه‌ها در طول ریشه‌زایی جلوگیری کنید، می‌توانید از چوب یا میله به عنوان قیم استفاده کنید. برای کمک به ریشه‌زایی قلمه، گلدان را در شرایط مطلوب از نظر دما و نور قرار دهید. ریشه‌زایی قلمه‌ها بعد از یک ماه انجام خواهد گرفت.

 

ریشه‌دار کردن در آب:

در این روش باید قلمه مناسبی را انتخاب و برش دهید. آن‌ها را در ظرف شیشه‌ای و شفاف که حاوی آب است، قرار دهید. میزان آب اگر یک‌سوم ظرف باشد برای ریشه‌زایی گیاه کافی است. هر هفته آب موجود در ظرف را تعویض کنید تا از کپک و کدر شدن آن پیشگیری کنید. این روش نسبت به قبلی، ساده‌تر است و زمان ریشه‌زایی قلمه هم در آن حدود 1-2 هفته طول می‌کشد. پس از ریشه‌زایی می‌توانید قلمه را به گلدان منتقل کنید.

 

سؤالات متداول

تفاوت پتوس حصیری هلندی و ایرانی چه چیزی است؟

این دو گیاه از نظر شکل برگ‌ها با یکدیگر فرق دارند. پتوس حصیری هلندی برگ‌های درشتی دارد؛ حال‌آنکه پتوس حصیری ایرانی در مقایسه با آن دارای برگ‌های ریز و بادامی شکلی است.

 

چرا گل پتوس حصیری ابلق به صورت علفی رشد می‌کند؟

علت بروز این امر را می‌توانید در دو عامل بررسی کنید. این عوامل شامل کمبود مواد مغذی در خاک و نور کم است.

 

چرا برگ‌های گیاه پتوس حصیری کوچک شده‌اند؟

کمبود نور و رطوبت از عوامل مهم کوچک شدن برگ‌های پتوس حصیری محسوب می‌شوند.

 

نتیجه‌گیری

نگهداری برگ حصیری یا پتوس حصیری در آپارتمان و محل کار به خوبی امکان‌پذیر است. این گیاه نسبت به نور کم مقاوم است؛ اما نور غیرمستقیم و متوسط مورد دلخواه آن است. برای اینکه گیاه شما رشد بهتری را داشته باشد، می‌بایست از نظر کوددهی و تغذیه به آن توجه کنید. استفاده از کودهای رقیق‌شده و آپمارتمانی برای آن مناسب است. در پایان از شما می‌خواهم تجربه و نظرات خود را در زمینه نگهداری از برگ حصیری با تی‌ته و دوستان‌تان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *