مقالات تیته

نگهداری از کروتون ؛ یک تجربه‌ رنگارنگ

نگهداری از کروتون

اگر می‌خواهید یک والد گیاهی آگاه برای نگهداری از کروتون زیبای خود باشید، نیاز به اطلاعات کاملی در ارتباط با مراقبت از کروتون خواهید داشت. به گفته روان‌شناسان، مراقبت و پرورش گیاهان می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشد.

با نگهداری از گیاهان، احساس موفقیت و همراهی خاصی وجود دارد، شاید شبیه به مراقبت از یک کودک. حال تصور کنید کودک شما گیاه پر از رنگ اما حساس کروتون باشد. تا انتهای این مقاله در سایت تی‌ته همراه ما باشید و سپس مسیر خود را آغاز کرده و به دستاوردهای خود افتخار کنید.

 

گیاه کروتون در یک نگاه

گیاه کروتون یکی از چشم‌نوازترین گیاهان آپارتمانی است که می‌تواند زیبایی و احساس آرامش نابی را برای خانه، محل کار یا باغچه‌ شما با خود به ارمغان بیاورد. کروتون که به «کروتن باغ» هم شهرت دارد، بومی جنگل‌های استوایی، جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه است. در طبیعت، به‌صورت بوته‌های بزرگ رشد می‌کند و ارتفاع آن به 10 فوت می‌رسد اما باید بدانیم که در خانه یا باغ، کروتون کوچک‌تر می‌ماند.

در نگاه دقیق‌تر کروتون croton با نام علمی Codiaeum variegatum از خانواده Euphorbiaceae است و گونه‌های متفاوتی دارد که به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کروتون گورخری
 • کروتون نورما
 • کروتون رشته‌ای
 • کروتون پترا
 • کروتون لکه‌طلا
 • کروتون رینا
 • کروتون لکه‌قرمز
 • کروتون پنجه کلاغی
 • کروتون سرنیزه‌ای
 • کروتون قلموی پیکاسو

 

نگهداری از کروتون در خانه

کروتون به علت رنگی بودن و فرم برگ‌های خود در ذهن‌ها می‌ماند. برگ‌های این گیاه دارای سایز و فرم‌های مختلفی است و رنگ‌های زرد تا سبز، نارنجی و قرمز روشن را در آن شاهد خواهید بود.

این گیاه جذاب به دلیل طبیعت گرمسیری‌ خود به نگهداری زیاد شهرت دارد، اما وقتی به خانه جدید خود عادت کرد، به یک کودک کم‌مراقبت تبدیل می‌شود. کروتون‌ها از محیط آرام، مه‌پاشی مکرر یا افزایش رطوبت از سینی سنگ‌ریزه و همچنین نور زیاد خورشید برای تشویق رشد برگ‌های رنگارنگ استقبال می‌کنند.

 

دو نکتة قابل توجه در ارتباط با نگهداری از کروتون

 • تمام قسمت‌های این گیاه – به‌خصوص دانه‌ها – سمی هستند؛ بنابراین استفاده از آن در خانه‌هایی که حیوانات خانگی یا کودکان کنجکاو دارند، در مکان‌های در دسترس توصیه نمی‌شود. هنگامی که کروتون آسیب می‌بیند، شیره شیری رنگی تولید می‌کند که می‌تواند پوست را هم تحریک کند.
 • هر چه یک کروتون نور درخشان بیشتری دریافت کند، شاخ‌وبرگ آن‌ رنگارنگ‌تر است. اگر در نقطه‌ای با نور خورشید کم‌تر باشد، برگ‌های جدید با سبزی بیشتری ظاهر می‌شوند.

 

نحوه آبیاری گیاه کروتون

در آبیاری گیاه کروتون حواستان باشد خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه‌دارید، اما اجازه دهید بین دو آبیاری خشک شود. 2 تا 3 بار آبیاری در تابستان و هر هفته یک‌بار در زمستان مطلوب به‌نظر می‌رسد. مراقب باشید سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا از باتلاقی شدن خاک گلدان جلوگیری کند.

 

رطوبن مورد نیاز گیاه کروتون

 

رطوبت مورد‌نیاز گیاه کروتون

این گیاه رطوبت‌دوست است، اگر رطوبت در خانه کم است، هفته‌ای یک‌بار اطراف برگ‌ها را با آب مه‌آلود کنید یا یک سینی شن خیس در نزدیکی گیاه بگذارید.

برگ‌های کروتون آهن‌ربا گردوغبار هستند. جهت کمک به فتوسنتز بهتر این گیاه، برگ‌ها را دو بار در ماه به‌آرامی با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا تمیز و بدون گردوغبار بمانند.

 

نور مناسب برای نگهداری از کروتون

کروتون را در یک مکان آفتابی مانند پنجره شرقی، جنوبی یا غربی قرار دهید. اگر کروتون خیلی کم‌نور شود، همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، برگ‌های جدیدتر آن سبزتر می‌گردد و از زیبایی بصری آن‌ها کاسته می‌شود.

توجه داشته باشید که نور مستقیم آفتاب به گلدان‌های زیر دو سال صدمه وارد می‌کند و سایه‌ رنگ‌ها را از بین می‌برد. برای محافظت از کروتون تا جای ممکن از جابجایی گلدان کروتون زیبای خود، خودداری کنید.

 

دمای مطلوب در نگهداری از کروتون

کروتون گیاهی است که با دمای متوسط به‌خوبی رشد می‌کند؛ یعنی زمستان‌ها با حداقل 15 درجه سانتی‌گراد و تابستان‌ها با حداکثر 27 درجه سانتی‌گراد. بااین‌حال، یکی از مهم‌ترین نکته‌ها هنگام نگهداری از کروتون محل قرارگیری Codiaeum Variegatum در مکانی است که تغییرات ناگهانی دما وجود ندارد. تهویه مناسب باشد و اینکه گیاه در معرض جریان یا کشش شدید هوا قرار نگیرد؛ بنابراین قراردادن آن در ورودی خانه منتفی است.

 

کود و خاک مناسب گیاه کروتون

بهترین روش برای مراقبت از کروتون، دریافت کود دو بار در ماه برای تشویق رشد آن است. حتی زمانی‌که گیاه کروتون دارای درخشندگی لازم باشد، نیاز به دوزهای اضافی مواد مغذی دارد. به همین دلیل از کودهای شیمیایی باید استفاده کنید، شما باید کود مایعی را انتخاب کنید که همراه با آب آبیاری استفاده گردد.

بهترین خاک جهت پرورش کروتون ترکیبی از خاک‌برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است. اگر گیاه برای گلدان فعلی‌ خود خیلی بزرگ شده است، گیاه را در بهار دوباره در گلدانی بزرگ‌تر بکارید. جهت آشنایی بیشتر با نحوه‌ تعویض گلدان و تکثیر گیاه کروتون با ادامه  این مقاله در سایت تی‌ته همراه ما باشید.

 

نحوه تعویض گلدان و تکثیر گیاه کروتون

برای نگهداری از کروتون (Codiaeum Variegatum) در تمام چرخه زندگی آن، در نظر بگیرید که باید هر دو سال یک‌بار در گلدان جدید کاشته شود.

گلدان جدید خود را همیشه گلدانی با اندازه بزرگ‌تر انتخاب کنید تا به‌اندازه کافی فضای موردنیاز برای گلوله ریشه درحال‌رشد را داشته باشد. پس به‌خاطر داشته باشید که برای تکثیر کروتون، ایده‌آل این است که ما آن را هر دو سال یک‌بار و همیشه در یک گلدان با ابعاد بزرگ‌تر وبا سوراخ‌های زهکشی فراوان بکاریم.

دو روز قبل از تعویض گلدان، کروتون را آبیاری کنید. خاک باید تا عمق (30 سانتی‌متر) مرطوب باشد. گیاه را در بهار زمانی‌که از گلدان فعلی خود بزرگ‌تر شد، دوباره بکارید. گلدانی را انتخاب کنید که 2.5 تا 5.1 سانتی‌متر بزرگ‌تر از گلدان فعلی باشد. گلدان را تا نیمه با خاک مناسب پر کنید، کروتون را بااحتیاط از گلدان اصلی جدا کنید و به‌آرامی داخل گلدان جدید قرار دهید. ریشه‌ها را با خاک و آب اضافی گلدان بپوشانید تا در جای خود ثابت شوند.

تعویض گلدان کروتون می‌تواند منجر به ریزش برگ شود، اما می‌توانید با تعویض گلدان در اواسط یا اواخر بهار، شوک وارده به گیاه را به حداقل برسانید.

لازم به ذکر است، برای قلمه زدن از کروتون می‌توانید با قلمه‌های ساقه 4 تا 6 اینچی شروع کنید. برگ‌های زیرین را جدا کنید و قلمه را در یک لیوان آب قرار دهید، بعد از اینکه ریشه‌ها شکل گرفتند، به‌راحتی آن را در گلدان کوچکی بکارید.

 

بررسی انواع بیماری و آفات گیاه کروتون

گیاه کروتون معمولاً عاری از آفات و بیماری است، اگرچه در برابر آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند شپشک آردآلود، کنه عنکبوتی و حشرات فلس حساس هستند. همچنین به‌ندرت پیش می‌آید که گیاهان کروتون سالم دچار مشکلات بیماری شوند.

اما برخی از بیماری‌های رایج وجود دارند که از سایر گیاهان آلوده می‌توانند به گیاهان کروتون منتقل شوند. در ادامه به دو مورد از بیماری‌های رایج کروتون که هنگام نگهداری از کروتون ممکن است با آن مواجه شوید، می‌پردازیم و روش مقابله با آن را شرح می‎‌دهیم.

 

آنتراکنوز (Anthracnose)

آنتراکنوز بیشتر به‌عنوان لکه باکتریایی برگ یا سوختگی برگ شناخته می‌شود. این یک بیماری است که باعث تغییر رنگ برگ‌ها می‌شود .این بیماری لکه‌های مرده مایل به قهوه‌ای را روی شاخ‌وبرگ گیاه ایجاد می‌کند و می‌تواند بسیار مسری باشد.

اسپورهای باکتری می‌توانند از گیاهی به گیاه دیگر منتقل شوند؛ زیرا برگ آلوده با شاخ‌وبرگ سالم در تماس است.

برای درمان بیماری آنتراکنوز هر برگ آلوده را بادقت هرس کنید، مراقب باشید که اجازه ندهید برگ‌ها با شاخ و برگ‌های سالم برخورد کنند. برگ‌ها را دور بریزید، سپس ابزار خود را استریل کنید.

همچنین می‌توانید از اسپری‌های قارچ‌کش‌ مبتنی بر مس روی گیاهانی که دارای عفونت‌های شدید هستند استفاده کنید.

 

ادم (Oedema)

این بیماری نتیجه مراقبت ضعیف از گیاه کروتون است. آبیاری بیش از حد باعث ادم می‌شود. این گیاه سعی می‌کند آب بیشتری از آنچه که می‌تواند ذخیره کند را جذب کند و در نتیجه روی برگ‌های گیاه تاول ایجاد می‌کند.

عدم درمان این عارضه ممکن است منجر به ریزش شدید برگ شود. درمان ساده است؛ آبیاری گیاه را متوقف کنید تا از آب ذخیره شده اضافی خود استفاده کند. برای نگهداری از کروتون، برنامه زمانی آبیاری خود را همان‌طور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم، تنظیم کنید.

 

مشکلات متداول گیاه کروتون

 

مشکلات متداول گیاه کروتون

در این قسمت از مقاله قصد داریم به تعدادی از مشکلاتی که در مسیر نگهداری از کروتون ممکن است با آن برخورد کنید، بپردازیم.

 

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها

گیاه را بیشتر آبیاری کنید. کم‌آبی یک مشکل رایج در کروتون‌هاست و اگر به‌اندازه کافی سیر نشوند، شروع به ریختن برگ‌های خود می‌کنند. برگ‌های ریخته‌شده را از نظر قهوه‌ای شدن در نوک و خشکی کلی بررسی کنید. آب بیشتری به گیاه بدهید و برای رفع مشکل، بیشتر برگ‌ها را مه‌پاشی کنید.

 

پژمرده شدن برگ‌ها

کمتر آبیاری کنید؛ اگرچه کروتون‌ها خاک مرطوب را دوست دارند، اما پژمرده شدن برگ‌ها نشانه آبیاری بیش از حد است و می‌توانید با توقف آن مشکل را برطرف کنید. فقط زمانی آبیاری کنید که ۳-۲ سانتی‌متر بالای خاک خشک شود. هنگام نگهداری از کروتون همیشه گلدانی با سوراخ‌های زهکشی خوب برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد انتخاب کنید.

 

ایجاد لکه‌های خاکستری روی برگ‌ها

 اگر برگ‌ها لکه‌های خاکستری ایجاد کردند، سایه بیش‌تری فراهم کنید. لکه‌های خاکستری روی برگ‌ها نشان می‌دهند که گیاه بیش از حد گرم و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارد. می‌توانید گیاه را به پنجره‌ای منتقل کنید که کم‌تر در معرض آفتاب قرار می‌گیرد یا یک پارچه سایه‌بان برای محافظت از آن در برابر شدیدترین اشعه‌های فرابنفش نصب کنید.

 

سست بودن و افتادگی برگ کروتون

گاهی اوقات عادی است که برگ‌های کروتون شما شروع به افتادن کنند، به‌خصوص زمانی‌که برای اولین‌بار آن را به خانه می‌آورید.

کروتون‌ها گیاهان آپارتمانی کاملاً حساسی هستند؛ زیرا از تغییر متنفرند. آن‌ها دوست ندارند تکان بخورند یا از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل شوند. با افتادگی برگ‌هایشان پاسخ می‌دهند و حتی ممکن است برگ‌ها شروع به ریزش کنند.

برای جلوگیری از ایجاد استرس و درمان افتادگی برگ کروتون، عادت کنید که تغییرات یا حرکات شدید را تاحدامکان محدود کنید. برای نگهداری از کروتون یک محیط پایدار و مرطوب نزدیک به گرمسیری فراهم کنید. سایر علل بالقوه عبارت‌اند از رطوبت کم، مشکلات نور، استرس دما، بادهای سرد، آفات و شوک پیوند.

 

سؤالات متداول

1) آیا کروتون‌ها به آفتاب کامل نیاز دارند؟

برای حفظ رنگ‌های زیبای سطح برگ‌ها، کروتون‌ها باید نور خوبی دریافت کنند، اما در مقابل آفتاب کامل ظهر تا حدودی محافظت شوند؛ زیرا رنگ آن‌‌ها در آفتاب کامل می‌سوزد و به‌سختی در سایه رشد می‌کنند.

2) بهترین کود برای کروتون‌ها چیست؟

دو انتخاب خوب برای کود کروتون عبارت‌اند از 3-1-2 و 8-2-10. اولی نیتروژن بیشتری دارد، درحالی‌که دومی پتاسیم بیشتری دارد. در نتیجه، انتخاب نسبت کود، به کیفیت خاک کروتون شما بستگی دارد.

3) آیا کروتون‌ها هوا را تمیز می‌کنند؟

رشد گیاهان در داخل خانه می‌توانند سطح سموم را در فضای ما تا حد زیادی کاهش دهند. مهم‌تر از همه،NASA  کروتون‌ها را یکی از 50 گیاهان آپارتمانی برتر برای تمیزکردن هوا می‌داند.

 

جمع‌بندی نگهداری از کروتون

گیاهان کروتون به دلیل رنگ‌های جذاب و خیره‌کننده‌شان محبوب هستند. بسیاری تصور می‌کنند که برای افزودن رنگ، خارج از رنگ سبز به باغ یا خانه‎‌ خود، باید گل اضافه کنند. اما این درست نیست شما می‌توانید با انتخاب گیاه کروتون به طرز هوشمندانه‌ای فضای خود را رنگارنگ کنید.

پس از خواندن این مقاله، مفتخریم اعلام کنیم اکنون شما اطلاعات کافی جهت نگهداری از کروتون در اختیار دارید و می‌توانید در اولین فرصت یک کروتون جذاب به کلکسیون گیاهان آپارتمانی خود اضافه کنید و لحظات غرورآفرین نگهداری از کروتون زیبا را با تمام وجود حس کنید.

چنانچه سؤال، ابهام یا تجربه‌ای در نگهداری از کروتون دارید، در بخش نظرات سایت تی‌ته با ما و سایر علاقه‌مندان به گیاه پر از رنگ کروتون به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *