گیاه آپارتمانی, گیاه و گلدان, نگهداری گیاه

بهترین روش برای نگهداری از گیاه شامادورا

بهترین روش برای نگهداری از گیاه شامادورا چیست؟

نخل شامادورا یکی از زیباترین نخل­‌های آپارتمانی است و با توجه به این که نگهداری از گیاه شامادورا نسبتاً آسان است، این گیاه از گیاهان پرطرفدار محسوب می­‌شود. گیاه شامادورا علاوه بر ظاهر زیبایش، نقش بسیار مهمی در تصفیه هوا و سم‌زدایی هوای محیط ایفا می­‌کند. این گیاه می­‌تواند در شرایط سایه و حتی با نور کم رشد خوبی داشته باشد و به همین دلیل گیاه خوبی برای نگهداری در آپارتمان است.

نخل شامادورا از گیاهان دو پایه است و گل­‌های ماده و نر این گیاه به صورت جداگانه رشد می‌­کنند. در صورتی که این گیاه در شرایط محیطی مساعدی باشد، در اواخر تابستان و اوایل پاییز، گل می­‌دهد.

 

خانواده گیاه شامادورا

گیاه شامادورا گیاهی از خانواده اریکاسه است. این نخل زیبا از گیاهان بومی آمریکای مرکزی و مکزیک محسوب می­‌شود. شامادورا ظاهری ظریف دارد و برگ­‌های نخل‌مانند آن به رنگ سبز تیره با ساقه روشن است. این گیاه بیش از 100 گونه مختلف دارد و این روزها در تمام دنیا در حال پرورش است. ارتفاع این گیاه بین 20 سانت تا 2 متر متغیر است و به طور کلی بعضی از گونه‌­های این گیاه رشد زیادی ندارند و بسیار کوچک هستند.

 

انواع گیاه شامادورا

نخل شامادورا گونه‌­های مختلفی دارد که ظاهر همه آنها تقریباً شبیه به هم است. بیشتر این گیاهان شرایط یکسانی برای نگهداری دارند و برای نگهداری در خانه گیاه بسیار مناسبی هستند. در ادامه این مقاله با انواع گیاه شامادورا و شرایط نگهداری آن آشنا می‌­شویم.

 

نکات لازم برای نگهداری از شامادورا

نکات لازم برای نگهداری از گیاه شامادورا

یکی از شرایط مهم برای نگهداری گیاه شامادورا، انتخاب گلدانی مناسب برای نگهداری از این گیاه است. گلدان‌های سفالی بهترین گلدان برای این گیاه هستند، زیرا در گلدان­‌های سفالی خاک زودتر خشک می‌­شود و در نتیجه ریشه گیاه سالم‌­تر باقی می­‌ماند. علاوه بر این باید گلدانی انتخاب شود که کف آن سوراخ باشد تا آب بتواند به راحتی از کف آن خارج شود. رشد این گیاه کند است و به همین دلیل نیازی به تعویض سریع این گلدان وجود ندارد. گلدانی که برای این گیاه انتخاب می­‌شود، باید با ریشه گیاه تناسب داشته باشد.

به طور کلی گیاه شامادورا برای رشد بهتر به گرمای معمولی، نور متوسط، خاک همیشه مرطوب، قلیایی و همچنین رطوبتی بین 50 تا 70 درصد نیاز دارد. ولی سرعت رشد نخل شامادورا، در نور خیلی زیاد می‌­شود.

 

نحوه آبیاری گیاه شامادورا

بهترین زمان برای آبیاری نخل شامادورا زمانی است که خاک این گیاه تقریباً نیمه خشک باشد. این گیاه به آبیاری بیش از حد حساس است و در صورتی که بیش از اندازه آبیاری شود، ریشه­‌های آن پوسیده می­­‌شود و در نتیجه برگ­‌های آن می­‌ریزد. بهترین زمان آبیاری برای شامادورا وقتی است که ۳-۴ سانتی‌متر خاک در گلدان‌های متوسط در فصل تابستان و ۸ سانتی‌متر خاک در زمستان خشک شود. نخل شامادورا در فصل زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد و به طور کلی بهتر است از آبی که هم دمای محیط است برای آبیاری آن استفاده شود.

 

نور مناسب گیاه شامادورا

گیاه شامادورا در مقایسه با سایر نخل­‌های آپارتمانی به نور کمتری احتیاج دارد و در برابر سایه مقاوم است. این گیاه به هیچ عنوان نباید زیر تابش نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد، زیرا نور مستقیم موجب سوختن برگ­‌های گیاه شامادورا می­‌شود. پنجره شمالی و شرقی بهترین مکان برای قرار دادن این گلدان در خانه است.

 

رطوبت مورد نیاز گیاه شامادورا

نخل شامادورا به رطوبت متوسط نیاز دارد ولی در صورتی که نوک برگ­‌های این گیاه خشک شود، نشان دهنده رطوبت کم این گیاه است. بهترین روش برای رطوبت رسانی به این گیاه گذاشتن جزیره در زیر گلدانی، آب پاشی روی برگ­‌ها و همچنین قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه است. برای ساخت جزیره باید زیر گلدانی را از آب و سنگ‌ریزه پر کرد تا گلدان روی سنگ‌­ها قرار بگیرد. یکی از نکات مهم برای نگهداری شامادورا این است که انتهای گلدان نباید در تماس مستقیم با آب باشد، زیرا موجب پوسیده شدن ریشه گیاه می­‌شود.

 

دمای مناسب برای محیط گیاه شامادورا

مناسب‌ترین دما برای نگهداری گیاه شامادورا، دمایی در حدود 22 تا 25 درجه سانتیگراد است. اگر دمای محیط بیشتر از این باشد، بهتر است روی برگ این گیاه آبپاشی شود. گیاه شامادورا به هیچ عنوان نباید در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد قرار بگیرد.

 

روش تکثیر گیاه شامادورا

نخل شامادورا به دو روش قابل تکثیر است. یکی از این روش‌­ها تکثیر از طریق پاجوش است. در این روش ابتدا باید هر بوته را به دو یا چند بخش جداگانه تقسیم کرد و هر کدام را به صورت جداگانه در گلدان کاشت؛ علاوه بر این می­‌توان پاجوش‌­های نزدیک به گیاه مادری را زمانی که ارتفاع پاجوش ها 20 سانتیمتر است، جدا کرد. برای جدا کردن پا جوش ابتدا باید گیاه مادری را از گلدان درآورد و سپس با یک وسیله تیز، ناحیه اتصال آن را قطع کرد.

در مرحله بعد باید پاجوش‌­ها را در گلدانی که در مقایسه با مخلوط گیاه مادری شن بیشتری دارد، کاشت. بعد از انتقال دادن پاجوش‌­ها به گلدان جدید، باید آنها را آبیاری کرد. نکته قابل توجه این است که سطح خاک بین دو آبیاری نباید بیشتر از 5 سانتیمتر خشک شود.

روش دیگری که برای تکثیر شامادورا وجود دارد، کاشت بذر این گیاه است. برای کاشت این گیاه از طریق بذر باید دانه‌­های گیاه را در گلدانی با عمق کم و در خاک مخصوص جوانه زنی کاشت. این دانه­‌ها باید نسبتاً مرطوب نگه داشته شوند تا بتوانند جوانه بزنند.

 

خاک و کود مناسب گیاه شامادورا

خاک و کود گیاه شامادورا

بهترین خاک برای نگهداری شامادورا، خاکی سبک و زهکشی شده است که از ترکیب خاک برگ و خاک آماده کاشت تهیه شده باشد. این گیاه در فصول رشد نیاز به کوددهی دارد و کودهای برگ­‌دهی که تمام عناصر مورد نیاز را دارند، برای این گیاه مناسب هستند.

 

آشنایی با انواع بیماری و آفات گیاه شامادورا

گیاه شامادورا ممکن است مانند هر گیاه دیگری با مشکلاتی مانند هجوم آفات، زرد و خشک شدن برگ­‌ها و ریزش برگ‌­ها مواجه شود. برگ‌­های عنکبوت گرفته و شپشک­‌های گیاهی و قارچ از آفات رایج این گیاه هستند. بعد از تشخیص آفت، باید گیاه آفت زده را به سرعت از سایر گیاهان جدا کرد و از سم مناسب گیاه استفاده کرد.

 

مشکلات گیاه شامادورا

از مشکلات و آفات نخل شامادروا می‌­توان به این موارد اشاره کرد.

  • قهوه‌­ای شدن نوک برگ­‌ها
  • زرد شدن برگ­‌ها
  • خشک شدن برگ­‌ها
  • باز نشدن برگ‌­ها
  • تار عنکبوت گرفتن برگ­‌ها

 

روش درمان گیاه شامادورا

اگر مشکلات گیاه شامادورا به موقع تشخیص داده شود، می­‌توان به راحتی این گیاه را درمان کرد. قهوه‌­ای شدن نوک برگ گیاه شامادورا نشان دهنده کمبود کلسیم، پتاسیم و همچنین کمبود رطوبت است. پس بهتر است آبیاری و رطوبت‌رسانی به این گیاه به صورت منظم انجام شود.

دلیل زرد شدن برگ‌­های این گیاه آبیاری بیش از اندازه، گرمای زیاد و نور کم است. در صورت رعایت این نکات، گیاه درمان می­‌شود. برای از بین بردن برگ‌­های تار عنکبوت گرفته این گیاه باید آن را با سم مناسب، سمپاشی کرد. علت­ خشک شدن برگ­های شامادورا، آبیاری بیش از حد و هوای گرم است.

سوالات متداول در مورد نگهداری از گیاه شامادورا

1) آیا می­‌توان از طریق قلمه ساقه و قلمه برگ این گیاه را تکثیر کرد؟

خیر. تکثیر این گیاه فقط از طریق پاجوش و کاشت بذر امکان پذیر است.

 

2) علت باز نشدن برگ­‌های گیاه شامادورا چیست؟

باز نشدن برگ این گیاه نشان دهنده کمبود تغذیه، کمبود نور و همچنین نیاز به تعویض خاک است.

 

3) رایج‌­ترین نوع شامادورا چیست؟

شامادورا الگانس محبوب‌­ترین و رایج‌­ترین نوع گیاه شامادورا محسوب می­‌شود.

 

جمع بندی

گیاه شامادورا در فصل زمستان به خواب زمستانی فرو می‌­رود و در این مدت به آب کمتری نیاز دارد. به طور کلی شرایط نگهداری از گیاه شامادورا در فصل زمستان متفاوت است و در این مدت نیازی به کود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش­‌های نگهداری شامادورا، به بخش کامنت­‌ها و مقالات موجود در سایت تی‌ته مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *