مقالات تیته

بهترین شرایط برای نگهداری کاج مطبق

بهترین شرایط برای نگهداری کاج مطبق

برای نگهداری کاج مطبق (کاج نورفولک) در خانه باید شرایط مناسبی را برای آن مهیا کنید. پیش از اینکه بخواهیم درباره این شرایط صحبت کنیم، اجازه بدهید نگاهی کلی به معرفی گیاه بیندازیم.

کاج مطبق در زبان انگلیسی با نام Araucaria excelsa شناخته می‌شود. نام علمی این گیاه Araucaria Heterophylla و از خانواده آراکریاسه است. این گیاه به جزیره نورفولک تعلق دارد. این جزیره از نظر جغرافیایی در بین کشورهای استرالیا و نیوزلند قرار گرفته است. کاج مطبق برای تزیین در شب کریسمس کاربرد زیادی در میان خانواده‌ها دارد. علاوه بر آن نظم میان برگ‌های سوزنی کاج مطبق به این گیاه زیبایی خاصی بخشیده است.

کاج مطبق در محیط خانه تا ارتفاع 2.5 متر رشد می‌کند؛ اما در طبیعت این ارتفاع می‌تواند تا 60 متر هم برسد. رشد این گیاه به آهستگی صورت می‌گیرد؛ به‌طوری‌که اگر شرایط محیطی ایده‌ال باشد می‌تواند هرسال یک طبقه یا نهایتاً دو طبقه رشد کند. حال که کمی با این گیاه آشنا شدید، بهتر است درباره اصول نگهداری از آن هم بدانید. تا انتهای این مقاله با تی‌ته همراه باشید.

 

نگهداری کاج مطبق به صورت کلی

در حالت کلی نگهداری کاج مطبق وابسته به معیارهایی مانند: نور، رطوبت، آبیاری، خاک و تغذیه است. این گیاه علاقه‌مند به دریافت نور غیرمستقیم و روشن است. در خاک زه‌کشی شده و سبک رشد مطلوبی دارد. اما متأسفانه این گیاهان مانند کاج‌های معمولی مقاومت خوبی ندارند. مراقبت از آن‌ها بیشتر شبیه گاردنیا یا ارکیده است تا درخت کاج!

آن‌ها یک گیاه استوایی هستند و نمی‌توانند سرما را تحمل کنند. در بسیاری از نقاط کشور، درخت کاج جزیره نورفولک را نمی‌توان در تمام طول سال در خارج از خانه کاشت. همچنین باید آن را از بادهای سرد دور نگه‌داشت، از طرفی هم این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد. شما می‌توانید با انواع روش‌ها رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید. در ادامه بیشتر با جزئیات نگهداری کاج مطبق آشنا خواهید شد.

 

میزان نور مناسب برای نگهداری کاج مطبق

 

میزان نور مناسب برای نگهداری کاج مطبق

در زمان نگهداری کاج مطبق باید به تأمین نور موردنیاز آن توجه کنید. این گیاه با نور میانه خوبی دارد، تابش نور غیرمستقیم و روشن برای این گیاه مناسب است. استفاده از این گیاه در پشت پنجره جنوبی/ غربی گزینه خوبی است. البته توجه کنید که این گیاه را در معرض مستقیم نور خورشید (نور ظهرگاهی)  قرار ندهید؛ زیرا سبب سوختگی در برگ‌های آن می‌شود. در زمان نگهداری کاج مطبق در حیاط این گیاه را در محل نیم‌سایه قرار دهید.

کاج مطبق به‌طور متوسط روزانه 6-8 ساعت به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. برای اینکه تمام قسمت‌های گیاه به یک اندازه رشد کنند آن را هر هفته یک‌بار بچرخانید. این کار از انحراف و رشد علفی در یک طرف گیاه پیشگیری می‌کند.

 

میزان آبیاری مناسب کاج مطبق چقدر است؟

در نگهداری کاج مطبق در خانه، آبیاری باید به شکل اصولی انجام گرفته شود ؛ زیرا هر گونه افراط یا تفریط در آبیاری گیاه منجر به آسیب آن می‌شود. برای اینکه زمان دقیق آبیاری را تشخیص دهید، به میزان خشکی خاک گیاه توجه کنید؛  اگر خاک تا عمق 1-2 سانتی‌متری خشک باشد، می‌توانید آبیاری گیاه را انجام دهید. در زمان آبیاری از غرقاب ساختن خاک پرهیز کنید.

آبی که برای آبیاری کاج مطبق استفاده می‌شود باید ولرم و بدون املاح باشد. آبی که جوشیده شده است را برای چند ساعت در محلی بگذارید تا خنک شود، سپس می‌توانید از آن برای آبیاری گیاه استفاده کنید. در فصل زمستان آبیاری کاج مطبق سیر نزولی را طی می‌کند. در این زمان باید خشکی عمق خاک را تا 2-3 سانتی‌متر بررسی کنید سپس آبیاری را شروع کنید.

نکته مهم: درصورتی‌که برگ‌های کاج مطبق در حالی که سبز هستند، دچار ریزش شوند احتمالاً میزان آبیاری زیاد بوده است. اما زمانی که  برگ‌ها زرد شوند و سپس خزان کنند، میزان آبیاری انجام شده برای گیاه کم بوده است.

 

ویژگی‌های خاک خوب برای نگهداری کاج مطبق

برای موفقیت در نگهداری کاج مطبق بهتر است از خاک‌هایی که سبک، غنی، اسیدی و زه‌کشی شده‌اند استفاده کنید. این ویژگی‌ها سبب می‌شود که خاک دارای تخلخل باشد، به عبارتی بهتر نفس بکشد. از ترکیب‌های خوب برای کاشت این گیاه می‌توان به مواردی مانند خاک باغچه، کوکو پیت و پرلیت اشاره کرد.

با توجه به اینکه کاج مطبق رطوبت دوست است، به کار بردن پرلیت به ماندگاری رطوبت در بافت خاک کمک می‌کند. اگر در زمینه ترکیب کردن خاک بی‌تجربه هستید، می‌توانید از خاک‌های آماده موجود در بازار کمک بگیرید. همچنین میزان پی‌اچ مناسب برای خاک این گیاه در محدوده 5.5 -4.5 قرار دارد.

 

چه دمایی برای نگهداری کاج مطبق مناسب است؟

دمای مناسب برای نگهداری کاج مطبق در محدوده 18-24 قرار دارد. همان‌طور که گفتیم تحمل این گیاه در برابر سرما کم است؛ بنابراین در فصل زمستان دمای محیط نباید کم‌تر از 8 درجه سانتی‌گراد باشد. همچنین برای تأمین دمای موردنیاز گیاه از قرار دادن آن در مجاورت ابزارهای سرمایشی و گرمایشی خودداری کنید.

 

زمان و میزان کوددهی کاج مطبق

 

زمان و میزان کود دهی در کاج مطبق

کود مناسب برای کاج مطبق، کودی است که سبب تقویت ریشه گیاه، رشد برگ‌ها و ساقه‌های آن شود. استفاده از کودهای نیتروژن بالا و 20-20-20 شما را به این هدف نزدیک می‌کند. زمان کود دهی کاج مطبق در فصل رشد گیاه (بهار- تابستان) است. هر 2-3 هفته یک‌بار این گیاه را تغذیه کنید و کود دهی گیاه را در فصل استراحت (پاییز- زمستان) متوقف کنید.

نکته: با کود دهی میزان رشد طولی گیاه افزایش می‌یابد. برای اینکه دچار کجی و انحراف نشود می‌توانید برای آن قیم درست کنید.

 

تأمین رطوبت موردنیاز کاج مطبق

کاج مطبق به محیط مرطوب و دارای اکسیژن زیاد علاقه‌مند است. محیط نگهداری کاج مطبق باید حداقل 50 درصد مرطوب باشد. برای تأمین رطوبت این گیاه می‌توانید هر روز از روش غبارپاشی استفاده کنید. برای این کار از فاصله 30-40 سانتی‌متری آب بدون املاح را روی برگ‌های کاج اسپری کنید. روش‌های دیگری مانند ساخت جزیره و استفاده از دستگاه بخار ساز وجود دارد که به سلامت گیاه کمک می‌کند.

 

سؤالات متداول

1) علت زرد شدن کاج مطبق چیست؟

مواردی مانند کمبود مواد مغذی در خاک به‌خصوص آهن، گرمای بیش‌ازحد محیط، آبیاری نامناسب و رطوبت کم محیط در زرد شدن کاج مطبق نقش دارند.

 

2) چه دلایلی برای خشک شدن کاج مطبق وجود دارد؟

قرار گرفتن کاج مطبق در معرض نور خیلی زیاد یا خیلی کم، آبیاری کم و بیمارهای قارچی از مهم‌ترین دلایل خشک شدن کاج مطبق است.

 

3) علت قهوه ای شدن کاج مطبق چیست؟

مهم‌ترین مواردی که در بروز این مشکل نقش دارند می‌توان به قرار گرفتن گیاه در معرض مستقیم نور خورشید، بیماری‌های قارچی‌، رطوبت کم، آبیاری و کود دهی نامناسب اشاره کرد.

 

نتیجه‌گیری

در پایان می‌توانیم بگوییم که نگهداری کاج مطبق در خانه تحت تأثیر عوامل زیادی است؛ نور و رطوبت از جمله مهم‌ترین این عوامل هستند. کاج مطبق برای رشد مطلوب نیاز به محیطی با نور غیرمستقیم و روشن دارد. هر هفته گیاه را به اندازه 50 درجه بچرخانید تا نور به همه بخش‌های گیاه برسد. با این کار از رشد یک‌طرفه گیاه پیشگیری می‌کنید.

با توجه به اینکه این گیاه مقاومت کمی در برابر عوامل محیطی دارد، ممکن است گیاه بر اثر مراقبت نادرست با تنش‌هایی روبرو شود. شما می‌توانید این مشکلات را در پایین این صفحه و در بخش دیدگاه وبسایت تی‌ته با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *