مقالات تیته

شرایط نگهداری برگ انجیری و مشکلات رایج آن

رطوبت مناسب برای گیاه برگ انجیری

قبل از اینکه بخواهیم درباره نگهداری برگ انجیری صحبت کنیم، اجازه دهید نگاه کوتاه به مشخصات کلی این گیاه بیندازیم. نام علمی این گیاه ” MONSTERA DELICIOSA ” است از مشخصات بارز ظاهری آن می‌توان به داشتن برگ‌های پهن شکاف دار اشاره کرد. درباره دلیل این شکاف‌ها باید بگوییم که آن‌ها باعث می‌شوند که گیاه در برابر باران‌های سیل‌آسا در امان بماند به عبارتی آب روی برگ‌ها جمع نمی‌شود؛ بنابراین برگ‌ها از شکستگی و خمیدگی در هنگام بارش باران در امان هستند.

برگ‌انجیری بومی جنوب مکزیک و کلمبیاست که در ایران تنها برخی از گونه‌های این گیاه در دسترس است. اگر یکی از علاقه‌مندان به گیاه برگ‌انجیری هستید؛ برای اطلاع از قیمت برگ انجیری و خرید این گیاه به قسمت دسته‌بندی سایت تی‌ته مراجعه کنید و سپس تا انتهای این مقاله از تی‌ته همراه ما باشید تا نحوه نگهداری از آن را به صورت حرفه ای بیاموزید.

نور مناسب برای برگ انجیری چگونه است؟

گام اول برای نگهداری برگ انجیری این است که به مکان قرارگیری این گیاه توجه کنید. مکان ایده آل برای برگ‌انجیری باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند نور موردنیازش را دریافت کند. نور مناسب برای برگ انجیری باید به‌صورت غیرمستقیم و نیمه سایه باشد. از قرار دادن گیاه در معرض نور مستقیم و شدید خودداری کنید؛ زیرا نور زیاد به سلامت برگ‌های آن آسیب می‌زند و سبب سوختگی در آن‌ها می‌شود.

دقت کنید که نور کم هم به گیاه برگ‌انجیری آسیب می‌زند، زیرا باعث بی‌رنگی در برگ‌های آن می‌شود پس بهتر است این گیاه را به مکانی منتقل کنید که نور کافی وجود داشته باشد، اما درعین حال به‌صورت غیرمستقیم بتابد. معمولاً پنجره‌های شمالی و شرقی بهترین مکان برای قرارگیری گیاهان برگ‌انجیری است.

 

آبیاری مناسب برای گیاه برگ انجیری چگونه است؟

در انجام آبیاری مناسب برای گیاه برگ انجیری باید به این نکته توجه کنید که  این گیاه به آبیاری زیاد حساس است. ما در تی‌ته یک راهکار مناسب برای تشخیص زمان آبیاری بیان می‌کنیم و آن اینکه ابتدا خشکی سطح خاک گلدان را چک کنید. سطح خاک در گلدان‌های کوچک رومیزی حتماً باید ۵ سانتی‌متر و در گلدان‌های بزرگ ۱۰ سانتی‌متر خشک باشد برای این کار می‌توانید از یک قطعه چوب یا بندانگشتتان کمک بگیرید. در اصل انگشتتان را در خاک تا عمق ۵ سانتی‌متر فرومی‌برید و اگر خاک به انگشتتان نچسبیده باشد، می‌توانید آبیاری را شروع کنید. درغیر اینصورت باید آبیاری را به تعویق بیندازید؛ زیرا احتمال پوسیدگی ساقه و ریشه وجود خواهد داشت.

رطوبت مناسب برای گیاه برگ انجیری

رطوبت مناسب برای گیاه برگ انجیری چگونه است؟

تأمین رطوبت مناسب برای گیاه برگ انجیری یکی از نکات مهمی است که باید در نگهداری آن دقت کنید. باید بگوییم این گیاه برای رشد نیازمند قرارگیری در محیط مرطوب است.

برای تأمین رطوبت می‌توانید زیرگلدانی را از سنگ‌ریزه پر کنید سپس مقداری آب در درون آن بریزید، درنهایت گلدان را روی زیرگلدانی قرار دهید. البته دقت کنید که ته گلدان نباید با آب درون ظرف در تماس باشد. این کار سبب پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود.

در فصل تابستان با توجه به اینکه میزان نیاز برگ‌انجیری به رطوبت بیشتر است، می‌توانید از روش غبارپاشی هم استفاده کنید. برای غبار پاشی از آب تصفیه‌شده یا جوشیده شده که سرد شده است، استفاده کنید. در فصل تابستان می‌توانید هر 2-3 بار در هفته و در زمستان یک‌بار در هفته غبار پاشی را انجام دهید.

نکته: در زمان غبار پاشی از گیاه 30-40 سانتی متر فاصله داشته باشید تا آب پخش شده از اسپری به صورت قطره ریز روی برگ‌ها بنشیند. در مرحله آخر برای جلوگیری از ابتلای گیاه به بیماری قارچی، قطره های آب را از روی برگ‌ها با استفاده از پارچه لطیف پاک کنید.

 

دمای مناسب برای گیاه برگ انجیری

از فاکتورهای دیگری که در نگهداری برگ انجیری باید در نظر بگیرید توجه به دماست. دمای مناسب برای گیاه برگ انجیری در بازه 18-27 درجه سانتی گراد است. درحالت کلی سعی کنید این گیاه را در محیط گرم و مرطوب قرار دهید. با این حال این گیاه در دمای کمتر از 10 درجه و بیشتر از 30 درجه هم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. البته از قرار دادن گیاه در چنین دمایی برای طولانی‌مدت جلوگیری کنید.

 

خاک مناسب برای گیاه برگ انجیری چگونه است؟

خاک مناسب برای گیاه برگ انجیری باید سبک باشد. خاک کمپوست (غنی از مواد آلی) نمونه‌ای از خاک‌های سبک است که آب قابلیت نفوذ بالایی در آن دارد؛ علاوه بر آن می‌توانید از خاک‌های آماده یا ترکیبی از خاک باغچه و خاک‌برگ هم برای گلدان گیاه برگ‌انجیری استفاده کنید. دقت کنید اگر خاک گلدان ضعیف و فقیر از مواد مغذی باشد ممکن است سایز برگ‌های این گیاه کوچک شود و مانند قبل شکاف دار نباشد.

 

کود مناسب برای نگهداری گیاه برگ انجیری

در نگهداری گیاه برگ انجیری، برای تقویت رشد این گیاه باید به تغذیه آن هم توجه کنید. این تغذیه با استفاده از کود دهی انجام می‌شود. برای اینکه گیاه برگ‌های بزرگ و شکاف داری داشته باشد باید در طول فصل رشد (فروردین تا آبان ماه)، ماهی یک‌بار به آن کود دهید. یک کود خوب برای این گیاه که دارای غلظت مناسبی از منیزیم و همچنین حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که معمولا به نام ۲۰-۲۰-۲۰ شناخته می‌شود.

نکته:‌ در فصل زمستان از کود دهی به برگ انجیر خودداری کنید؛ زیرا این گیاهان در زمان خواب هستند و نیازی به کود ندارند.

 

شرایط نگهداری برگ انجیری و مشکلات رایج آن

معرفی مشکلات رایج در نگهداری برگ ‌انجیری

اگر تا اینجای مقاله همراه ما بودید حتماً تصویر روشنی از خلق‌وخوی گیاه برگ‌انجیری را در ذهنتان تجسم کرده‌اید؛ این موارد به شما کمک می‌کنند تا در نگهداری برگ انجیری عملکرد خوبی داشته باشید. بااین‌حال ممکن است گیاه شما در طول رشد خود با مشکلاتی روبرو شود در این بخش می‌خواهیم به معرفی این مشکلات و علل آن‌ها بپردازیم.

مشکلات رایج در نگهداری برگ انجیری عبارتنداز:

  • زرد شدن برگ‌ها
  • پوسیدگی ریشه
  • ریزش برگ‌ها
  • عدم شکاف در برگ‌ها

زرد شدن برگ‌ها

زرد شدن برگ‌ها یک واکنش کاملاً استاندارد به طیف وسیعی از مشکلات است؛ بنابراین شما باید مراقبت‌هایی را که برای گیاه خود انجام می‌دهید، بررسی کنید. این مشکل می‌تواند به علت آبیاری بیش‌ازحد، زهکشی نامناسب و دریافت نور کم باشد.

پوسیدگی ریشه

به‌طورکلی، پوسیدگی ریشه در اثر رطوبت بیش‌ازحد خاک ایجاد می‌شود. آبیاری بیش‌ازحد، استفاده از گلدان بدون سوراخ زهکشی و خاک با زهکشی ضعیف همگی می‌توانند در این امر مؤثر باشند. البته در برخی مواقع ریشه گیاه به علت عدم دریافت نور کافی هم دچار پوسیدگی می شود.

ریزش برگ‌ها

ریزش برگ‌های این گیاه می‌تواند به دلیل آبیاری کم باشد. به‌خصوص در فصل تابستان برای جلوگیری از این امر، به نحوه آبیاری گیاه توجه کنید. همچنین رطوبت موردنیاز گیاه را هم تأمین کنید. درنهایت عامل دیگری مانند تغییرات دمایی می‌تواند باعث ریزش برگ‌های آن شود.

عدم شکاف در برگ‌ها

گیاهان برگ‌انجیری به شکاف دار بودن برگ‌هایشان معروف هستند اما گاهی اوقات ممکن است برگ‌های گیاه از این خاصیت برخوردار نباشند. در این مواقع چهار احتمال وجود دارد.

  • گیاه جوان و نابالغ است.
  • گیاه از گونه‌هایی است که دارای شکاف در برگ نیست.
  • میزان دریافت نور گیاه کم است
  • مواد مغذی موجود در خاک گیاه کم است.

 

سؤالات متداول

1) چرا گیاه برگ‌انجیری من رنگ برگ‌هایش کم‌رنگ شده است؟

در این مواقع بهتر است غنی بودن خاک گلدان را از نظر مواد مغذی بررسی کنید و در صورت نیاز، کود دهی را شروع کنید. همچنین عدم دریافت نور کافی هم می‌تواند سبب کم‌رنگ شدن برگ‌های گیاه شود.

 

2) چرا نوک برگ‌های گیاه برگ‌انجیری قهوه‌ای می‌شود؟

این مشکل می‌تواند ناشی از آبیاری کم یا رطوبت پایین گیاه باشد. برای حل این مسئله تعداد دفعات آبیاری را بیشتر و رطوبت موردنیاز گیاه را تأمین کنید.

 

3) چرا برگ‌های گیاه برگ‌انجیری، خشک و چروکیده شده است؟

محیطی که گیاه را در آن نگهداری می‌کنید بیش‌ازحد گرم و خشک است. میزان آبیاری و تأمین رطوبت گیاه را بررسی کنید.

 

نتیجه‌گیری

نگهداری برگ انجیری در آپارتمان امکان‌پذیر است شما می‌توانید با رعایت فاکتورهای مهمی مانند فواصل زمانی آبیاری، دریافت نور موردنیاز، تأمین رطوبت و تنظیم دمای صحیح، شاهد رشد مطلوب گیاه باشید. در این مسیر ممکن است با مشکلاتی نظیر ریزش برگ‌های گیاه، کم‌رنگ شدن برگ‌ها، قهوه‌ای یا سیاه شدن رنگ برگ‌ها و پوسیدگی ریشه مواجه شوید. در این حالت بهتر است روتین مراقبتی از گیاه را از نو بررسی کنید. اگر قصد خرید گیاه برگ انجیری فر کوچک را دارید می‌توانید از طریق فروشگاه آنلاین گل و گیاه تی‌ته اقدام کنید. در صورت داشتن هرگونه سؤال درباره نگهداری برگ انجیر می‌توانید آنها را در بخش نظرات وبسایت تی‌ته مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *