مقالات تیته

نگهداری گیاه دیفن باخیا + ۵ روش برای محافظت از گیاه دیفن باخیا

شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا

نگهداری گیاه دیفن باخیا، از سلسله مراتبی برخوردار است که شما برای مراقبت از گیاه دیفن باخیا، ملزم به رعایت تمامی آن دستورالعمل ها هستید؛ نکاتی که می توانند به رشد حداکثری گیاه کمک کنند.

گیاه دیفن باخیا، یک گیاه آپارتمانی بوده و شامل ۳۰ گونه مختلف گیاهی است؛ همچنین کشورهایی از جمله آمریکا، برزیل و مکزیک، به عنوان زیستگاه اصلی این گیاه به شمار می روند.

برای اینکه گیاه شما در شرایط مطلوب و استانداردی رشد کند، بهتر است در رابطه با روش های نگهداری از گیاه دیفن باخیا، اطلاعات جامع و مفیدی در اختیار داشته باشید تا گیاه را در جهت رشد حداکثری، سوق دهید؛ پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید ما را تا پایان این مقاله، همراهی کنید.

 

شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا

برای محافظت از گیاه دیفن باخیا، می بایست، گیاه را در بهترین شرایط از لحاظ نور، آب، دما و سایر موارد پرورشی قرار داد تا کوچکترین چیزی مانع از رشد گیاه نشود؛ از این رو، باید نسبت به مراقبت گیاه دیفن باخیا، آگاهی های لازم را به دست آورید که در ادامه این بخش از مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

نور مورد نیاز برای رشد گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا به نور متوسط نیاز دارد و برای اینکه بتوانید نیاز نوری آن را برطرف کنید، بهتر است نور غیر مستقیم خورشید را در اختیار آن قرار دهید.

نور زیاد هم می تواند به رشد این گیاه، کمک کند؛ اما در بعضی از مواقع هم ممکن است این موضوع، باعث سوختن و رنگ پریدگی برگ های آن شود.

به طور کلی، بهترین راه برای برطرف کردن نیاز نوری دیفن باخیا، قرار دادن آن در محیطی با نور غیر مستقیم و به اندازه است؛ زیرا ممکن است، گیاه مذکور در  شرایط کمبود نوری و نور بیش از حد آسیب ببیند.

 

نحوه آبیاری گیاه دیفن باخیا

برای آبیاری گیاه دیفن باخیا، باید توجه داشته باشید تا خاک گلدان این گیاه  در سایز کوچک و متوسط تا عمق ۵ سانتی‌متر و در سایز بزرگ تا عمق ۸ سانتی‌متر، کاملا خشک شده باشد؛ در غیر این صورت (خیس بودن خاک)، گیاه آسیب دیده، قارچی و در نهایت، ضعیف می شود.

همچنین میزان آبیاری گیاه دیفن باخیا بسته به میزان ابعاد گیاه و شرایط آب و هوایی آن می تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال، در فصل تابستان یا به طور کلی، فصول گرم سال، این گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد و به همین ترتیب، اگر اندازه بزرگتری هم دارد، باید میزان آبیاری آن را بیشتر کنید.

 

خاک مناسب برای نگهداری گیاه دیفن باخیا

خاکی که می توان از آن، برای رشد و نگهداری گیاه دیفن باخیا استفاده کرد، خاکی زهکشی شده و اسیدی است؛ این نوع از خاک سبب می شود تا گیاه، در ایده آل ترین شرایط به رشد و نمو خود ادامه دهد.

همچنین استفاده از مخلوط خاک جنگلی و خاک باغچه یا خاک رس، کود حیوانی و خاک برگ می تواند در هر شرایطی، سبب رشد گیاه شود؛ ناگفته نماند که شن درشت یا پرلیت در خاک می تواند باعث هوا دهی به گیاه شود.

 

شرایط نگهداری و کوددهی به گیاه دیفن باخیا

روش کود دهی به گیاه دیفن باخیا

در فصول رشد گیاه که در واقع، نیمه اول سال را شامل می شوند، بهترین زمان برای کود دهی به این گیاه است؛ برای کود دادن به گیاه دیفن باخیا، می بایست از کودهایی مثل 10-10-10 یا کودهایی که مخصوص گیاهان خانگی و آپارتمانی است، استفاده کنید.

همچنین علاوه بر کودهایی که بالاتر برای شما عنوان کردیم، کودهایی مثل NPK و کودهایی با نیتروژن بالا هم می توانند گزینه های مناسبی برای پرورش هر چه بهتر گیاه دیفن باخیا باشد.

 

دما و رطوبت لازم برای نگهداری گیاه دیفن باخیا

دمایی بین 15 الی 20 درجه سانتی گراد می تواند بهترین دما برای رشد این گیاه باشد؛ در واقع، برای اینکه دیفن باخیا دچار ریزش نشود و به صورت عادی به رشد خود ادامه دهد، می بایست گیاه را در این بازه دمایی قرار دهید.

دیفن باخیا، گیاهی رطوبت دوست است و ممکن است در صورت کمبود رطوبت، دچار ریزش برگ و افتادگی ساقه شود؛ از این رو، بهتر است رطوبتی حدود 60 درصد را برای نگهداری گیاه دیفن باخیا فراهم کرد.

 

ویژگی های گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا، همانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، از ویژگی هایی برخوردار است که سبب وجه تمایز آن با سایر گیاهان می شود؛ ویژگی هایی که باعث شده است تا این گیاه، به عنوان یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی شناخته شود. از جمله ویژگی های بسیار جذاب گیاه دیفن باخیا می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

. به عنوان تصفیه کننده هوا شناخته می شود.

. دارای برگ های بزرگی است و از رنگ های سبز، زرد و سفید تشکیل شده است.

. از خانواده آراسه یا شیپوریان است.

. ساقه گیاه دیفن باخیا، به صورت کامل از برگ پوشیده شده است.

. برگ های بسیار زیبای آن به صورت خالدار، غلافی، بیضی شکل و نوک تیز هستند.

. نگهداری گیاه دیفن باخیا، آسان و بدون دردسر است.

. یک گیاه آپارتمانی مقاوم است.

. دیفن باخیا، یک گیاه سمی است.

. برگ های پایینی ساقه دیفن باخیا در اثر رشد ساقه آن می ریزند و به مرور، ساقه را لخت می کنند.

 

 

سوالات متداول

علت رشد نکردن گیاه دیفن باخیا چیست؟

رشد نکردن گیاه دیفن باخیا دلایل متعددی را شامل می شود که از جمله آنها می توان به کمبود نور، آبیاری نامناسب، جابجایی ناگهانی گلدان، تغذیه بد و مناسب نبودن خاک گلدان اشاره کرد.

شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا در منزل چگونه است؟

گیاه دیفن باخیا، یک گیاه آپارتمانی پرطرفدار است و همانطور که بالاتر به این موضوع اشاره کردیم، میزان متناسبی از نور، آب، خاک مناسب، دما و رطوبت به این گیاه، می تواند شرایط مساعدی از رشد و نمو را در منزل برای این گیاه ایجاد کند.

انواع آفات و بیماری های گیاه دیفن باخیا چه چیزهایی هستند؟

رنگ پریدگی، زرد شدن برگ ها، کوچک شدن برگ دیفن باخیا، سوختن و قهوه ای شدن گیاه دیفن باخیا، از جمله بیماری ها و آفات این گیاه به شمار می روند.

 

جمع بندی

در مقاله فوق، سعی کردیم به همراهی هم، تمامی شرایط مربوط به نگهداری گیاه دیفن باخیا را بررسی و موشکافی کنیم؛ نحوه آبیاری، میزان دما و رطوبت و سایر مواردی که بالاتر برای شما ذکر کردیم، از جمله نکات مهمی هستند که می بایست در زمان پرورش از این گیاه، انجام آنها را در الویت نگهداری از آن قرار دهید.

چنانچه شما راجع به احیای گیاه دیفن باخیا، پرورش دقیق تر این گیاه و تکثیر گیاه دیفن باخیا در آب، سوالاتی را در ذهن خود دارید، می توانید این سوالات را در بخش نظرات صفحه وبسایت تیته با ما در میان بگذارید تا تیم پاسخگویی  در اسرع وقت به آنها پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *